Wieczór Patriotyczny w Lipnicy Wielkiej

10 września 2018r w Parafialnym Kościele Św. Łukasza Ewangelisty, w Lipnicy Wielkiej, Schola Exodus zaaranżowała Wieczór Patriotyczny. Zaraz po wieczornej Mszy Świętej, która odbyła się o godzinie 17:00, zaczęło się nasze małe przedstawienie.

Wieczór Patriotyczny rozpoczęła Martynka Lichosyt śpiewając piosenkę „Taki Kraj” Jana Pietrzaka. Następnie, tłumnie zebranych ludzi przywitały konferansjerki oraz zapowiedziały kolejną piosenkę śpiewaną przez Scholę. Piosenki wykonywane tego wieczoru były pieśniami patriotycznymi, wojskowymi i odnosiły się do siły, niezłomności i wiary Polaków. Mimo tylu przeszkód i niepowodzeń byliśmy zdolni odzyskać naszą niepodległość. Dzięki czemu już od 100 lat możemy cieszyć się wolnym krajem i świętować ten niezwykły dzień. Piosenki takie jak „Wojenko Wojenko” czy „Białe Róże” utwierdziły nas w przekonaniu, że Polakom nie żyło się łatwo w tamtych czasach. Dlatego tym bardziej powinniśmy być im z całego serca wdzięczni i wspominać ich w swoich modlitwach. Ostatnią piosenką podczas Wieczorku Patriotycznego była „Jedna Chwila” Katarzyny Malejonek w wykonaniu Gabrieli Stopiak.

Po zakończonym występie udaliśmy się do salki na Prałatówkę gdzie można było kupić lampiony, aby następnie wspólnie udać się na cmentarz. Stojąc pod krzyżem, odmawialiśmy modlitwę za nas i za naszą cudowną ojczyznę oraz za wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny, a także za nienarodzone dzieci. Później każda osoba trzymająca swój lampion, zapaliła go i po chwili wypuściła w niebo. Takim sposobem uczciliśmy 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na zakończenie obchodów tej niezwykłej rocznicy, ksiądz proboszcz pobłogosławił wszystkich zebranych aby w spokoju dotrzeć do domu i dalej celebrować ten dzień.

Niezwykły wieczór, jaki przeżyliśmy 10 listopada sprawił, że każdy z nas uświadomił sobie jak ważna jest niepodległość i jak ważne są osoby, które nam ją wywalczyły. Myślę, że każdy z zebranych na Wieczorku Patriotycznym będzie wspominał ten dzień bardzo długo, bo następna taka rocznica dopiero za sto lat.

Dziękujemy za tak liczne przybycie, złożone ofiary i przede wszystkim celebrowanie tego dnia z nami.

Kasia Ponicka – Diakonia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.