Prezydent Andrzej Duda z wizytą u Józefa Kowalczyka

Pochodzi z Limanowszczyzny, ale stał się bohaterem Orawy, gdzie zamieszkał dzięki życzliwości rodziny Otrębiaków z Orawki. Jego losem zainteresowali się najważniejsi politycy i instytucje, a osobistą wizytę złożył mu sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W lipcu 2018 r., po 78 latach tułaczki, Józef Kowalczyk wrócił do Polski. Na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach 94-latka powitała kapela góralska z Orawy. Pod swój dach przyjęła go rodzina Mateusza Otrębiaka z Orawki, o czym opowiadał materiał Telewizji Polskiej, wyemitowany 15 sierpnia – a więc w szczególnym dla weterana dniu Święta Wojska Polskiego.

Po przyjeździe do Polski troską żołnierza spod Monte Cassino stało się uzyskanie możliwości stałego pozostania w kraju przodków. Sprawą zainteresowały się centralne polskie instytucje. Najperw Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobiście przyjechał na Orawę, by wręczyć Kowalczykowi dokument potwierdzający pełnię praw kombatanckich. Wkrótce wizytę weteranowi złożyli wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik, którzy przekazali potwierdzenie polskiego obywatelstwa.

Przy okazji wszystkich tych spotkań staruszek nie krył radości i wzruszenia, które musiało być tym większe, gdy sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowił spotkać się z nim przy okazji wizyty na Orawie w związku odsłonięciem w Podsarniu Pomnika Niepodległości.

23 listopada Prezydent RP Andrzej Duda zjawił się w Orawce przed godz. 12:00. W trakcie niespełna półgodzinnego pobytu w domu państwa Otrębiaków rozmawiał z weteranem na temat jego życiowej drogi i powrotu do Polski. Niezwykłemu spotkaniu poświęcony będzie odcinek programu “Alarm” TVP1


WIĘCEJ NA STRONIE: POLSKAORAWA.PL

One thought on “Prezydent Andrzej Duda z wizytą u Józefa Kowalczyka

  • 1 grudnia 2018 at 15:43
    Permalink

    Dzieki ze; znalezli sie ludzie ktorzy pomogli wielkiemu czlowiekowi spelnic zyciowa wole, aby ten Wielki Polak -bohater mogl wrocic do domu swojej Ojczyzny.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.