Prezydent Andrzej Duda: Dzisiaj jest dla nas oczywiste ‒ tu, w Podsarniu ‒ że to Polska

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w piątek do Podsarnia, gdzie na placu przed kościołem św. Jana Pawła II odsłonił pomnik upamiętniający 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych.

– Chciałem, by stulecie odzyskania niepodległości było świętowane wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni, nie tylko w Warszawie – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Jak podkreślił, uroczystość w Podsarniu na Orawie „wpisuje się bardzo mocno w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. – Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, tylko centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, w miasteczkach, w gminach, w wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni – powiedział.

Dodał, że „tak jest właśnie na Orawie, gdzie tak wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać”. Oczywiście, największą postacią był ks. Ferdynand Machay, który zresztą później był senatorem w II RP, ale tych bohaterów niepodległości było tutaj wielu (…). Dziękuję, że o nich pamiętacie. Dziękuję, że badacie Państwo tamte dzieje także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że w tamtych czasach polskość tych terenów nie była oczywistością. – To była walka o Polskę. Mieszkający tu Polacy chcieli mieszkać w Polsce, Państwa pradziadkowie, dziadkowie chcieli mieszkać w Polsce, nie w Czechach, ani na Słowacji – jeszcze wtedy nie wiadomo było do końca, co tutaj będzie. (…) Oni mówili: my jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, mamy polską tradycję, naszą wiarę i chcemy żyć w Polsce. Jesteśmy gotowi za tę Polskę walczyć – podkreślił Prezydent.

WIĘCEJ NA STRONIE POLSKAORAWA.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.