Jak głosowali mieszkańcy Orawy?

21 października 2018 r. mieszkańcy Orawy wybierali swoich przedstawicieli na pięcioletnią kadencję trzech szczebli władz samorządowych.

W gminie Jabłonka zamieszkałej przez 18 952 mieszkańców o głosy 14 345 wyborców zabiegało 32 kandydatów do 15 osobowej Rady Gminy oraz 2 kandydatów do urzędu wójta.

W gminie Lipnica Wielka zamieszkałej przez 6 099 mieszkańców o głosy 4 575 wyborców zabiegało 35 kandydatów do 15 osobowej Rady Gminy oraz 2 kandydatów do urzędu wójta.

Orawianie wybierali również swoich przedstawicieli do Rady Powiatu Nowotarskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego.
ZOBACZ TAKŻE: Kandydaci w wyborach samorządowych na Orawie 2018

Głosowanie w dniu 21 października 2018 r. rozpoczęło się o godz. 7:00, a lokale wyborcze zamknięte zostały o 21:00

Podobnie jak w całym kraju wyborom samorządowym na Orawie towarzyszyła duża frekwencja. Według oficjalnych danych, do 12:00 w głosowaniu uczestniczyło 21,52 % uprawnionych do głosowania w gminie Jabłonka i 21,68% w Lipnicy Wielkiej. O godz. 17:00 było to już odpowiednio 45,48% oraz 49,98%.

W skali ogólnokrajowej, według sondażowych wyników w wyborach uczestniczyło 51,3% Polaków uprawnionych do głosowania. Jak wynika z badań exit polls, na kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości w całym kraju zagłosowało łącznie 32,3 proc. wyborców. Drugie miejsce pod względem ilości głosów zajęli kandydaci z list Koalicji Obywatelskiej Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy otrzymali 24,7 proc. głosów.

– Mam nadzieję, że środa będzie najpóźniejszym i ostatecznym terminem, kiedy podamy wyniki – powiedział w niedzielę PAP szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Hermeliński pytany przez PAP, kiedy poznamy wyniki wyborów samorządowych, odpowiedział: “Chcielibyśmy jak najwcześniej, ale myślę, że wcześniej niż we wtorek wieczorem, a może w nocy z wtorku na środę tych wyników chyba nie podamy”.

One thought on “Jak głosowali mieszkańcy Orawy?

 • 23 października 2018 at 12:59
  Permalink

  Witojcie
  Chciałem razem z rodziną i znajomymi pogratulować wszystkim którzy wygrali. Mamy nadzieje że nasza kochana Orawa w tym Lipnica Wielka i Kiczory będą się rozwijały jeszcze dynamiczniej a w szczególności infrastruktura i turystyka.
  Pozdrawiamy serdecznie
  Krzysztof ze Śląska

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.