Odblaskowa szkoła

Nauczycielki z Zubrzycy Górnej i Dolnej – Renata Zielińska i Barbara Holla – przeprowadziły w szkole w Starem Bystrem akcję promującą noszenie odblasków. Działania edukacyjne zwieńczyła parada, w której uczniowie świecili przykładem.

W roku szkolnym 2018/2019 po raz trzeci Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Andrzeja Boboli przystąpiła do IX edycji – akcji „Odblaskowa Szkoła”, promującej wśród dzieci znajomości przepisów ruchu drogowego, konieczność noszenia elementów odblaskowych, a tym samym kształtowanie nawyków niezbędnych dla bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Konkurs organizowany jest przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest także zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

Akcja trwa od 15 września do 31 października. Uczniowie i nauczyciele podjęli w tym czasie wiele ciekawych inicjatyw. Miedzy innymi zorganizowano szkolny konkurs plastyczny „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, Konkurs wiedzy BRD, konkurs na najbardziej „Odblaskowego ziemniaka”, odblaskowe wycieczki. W klasach szkolnych i przedszkolnych powstały kąciki traktujące o bezpieczeństwie. Uczniowie w ramach lekcji bibliotecznych, zajęć świetlicowych zapoznali się z fachową literaturą.

Promowano bezpieczeństwo podczas zajęć z wychowawcą i zajęć pozalekcyjnych. Każda klasa miała do wykonania inne zadanie: Zrobiono 5 gazetek, zaprezentowano modę odblaskową, wykonano makiety uliczne, ułożono przyśpiewki na przemarsz i zorganizowano Przegląd Piosenki Promującej Bezpieczeństwo.

W klasach i na korytarzach szkolnych wykonano gazetki tematyczne, na każdych drzwiach widnieją hasła przypominające o bezpieczeństwie.

Ponadto zorganizowano w dniu 20 października paradę przez wsie Stare Bystre- Rogoźnik, którą poprowadziła Grupa motocyklistów z Podhala. Przybyli do nas także policjanci z Czarnego Dunajca, którzy przed marszem przypomnieli uczestnikom jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. W paradzie brali udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice, zaproszeni goście – a także nietypowy gość z Kielc – Pan Jan Wójcik, miłośnik motocykli i tego typu akcji, który przeczytawszy nasze ogłoszenie na portalu społecznościowym- postanowił do Nas dołączyć. Przed pochodem odbył się jeszcze przegląd piosenki promującej bezpieczeństwo.

Był to dzień pełen wrażeń – wszyscy spisali się na medal. We wsi pomimo chłodnej jesiennej pogody – zrobiło się gorąco. A wszystko za sprawą głośnych śpiewów i skandowania. Uczestnicy przypominali o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Sami świecili przykładem. Uczniowie dodatkowo pod opieką nauczycieli przygotowali transparenty z hasłami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się na drodze, a także różne przyśpiewki, piosenki, rymowanki, które były przez nich wygłaszane. Podczas przemarszu uczniowie i nauczyciele wręczali przechodniom i kierowcom różnego rodzaju odblaski, przypominając jednocześnie o ich noszeniu! Były one wykonane własnoręcznie.

Po paradzie wróciliśmy do szkoły – na piknik. Nasze „Odblaskowe kucharki” także spisały się na medal. Uczestnicy mogli skosztować pysznych kiełbasek, karczków, kaszanki, domowych wypieków. Napić się gorącej herbaty. Zapewne na długo ten dzień pozostanie w naszej pamięci.

Finalizację projektu planujemy w dniu 31 października 2017 r. o godzinie 10:35 – a zarazem podsumowanie akcji – w obecności rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz przedszkolaków. Będzie wręczenie nagród ze szkolnych konkursów – wystawa prac plastycznych, przedstawienie oraz montaż słowno – muzyczny. W tym dniu pojedziemy również do Domu Pomocy w Zaskalu, aby promować bezpieczeństwo wśród seniorów.

Renata Zielińska – wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 SPSK im. Św. Andrzeja Boboli w Starem Bystrem, a zarazem szkolny koordynator akcji „Odblaskowa Szkoła”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.