Nasz Heródek lipnicki

Tytuł konferencji, która rozpocznie się w piątek nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat. Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.

W 2019 roku przypadnie pięćdziesiąta rocznica śmierci Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupą organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. W roku poprzedzającym jubileusz organizuje ciąg wydarzeń skupionych wokół Heródka, w tym proponowaną konferencję. Działania przypominające i upowszechniające artystę mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Małopolsce. Kulminacją obchodów w 2019 roku będą wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie i wydawnictwo – pierwsza monografia rzeźbiarza.
ZAPEŁNIONA PUSTKA to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have… Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19.

ZAPEŁNIONA PUSTKA jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m. in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii, itp.

Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Już drugi raz na scenie SCKM zagości spektakl „Nasz Heródek lipnicki – posiad teatralny”. Tym razem spektakl jest prezentowany w ramach konferencji „ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka”, w związku z projektem „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”. Wydarzenie poprzedza przyszłoroczne obchody 50. rocznicy śmierci artysty.

„Nasz Heródek lipnicki” to rzecz o rzeźbiarzu, muzykancie, społeczniku, tym razem oczami jego swojaków. Spektakl o Heródku powstał z udziałem mieszkańców Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Malej, Kiczor, Chyżnego, czyli rodzinnych, orawskich stron Heródka. Kierowca szkolnego autobusu, krawcowa, pracownik korporacji, instruktorka zespołu regionalnego, listonosz, dyrektorka placówki kultury, nauczycielka, strażak, uczniowie – przeżyli coś, co wymyka się z ram ich codzienności wiedzionej w rodzinach, szkołach, firmach i na zajęciach pozalekcyjnych. Udział w projekcie był aktywną formą zdobywania wiedzy o zapomnianym, lokalnym artyście. To pierwsza w historii tej społeczności tego typu inicjatywa dotycząca Heródka.

„Nasz Heródek lipnicki” jest propozycją dla tych, którzy szukają w teatrze czegoś innego. Niekomercyjnego. Autentycznego. Pewnej niedoskonałości, ale przy tym przeżycia. Grany przez aktorów-amatorów spektakl jest surowy i odarty – tak jak sztuka Heródka. Tekst powstał z historii o Heródku zebranych przez uczestników spektaklu wśród najstarszych mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Małej.

Spektakl powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, w ramach projektu „Orawa, Orawa na Orawie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2017.

Występują: Aleksandra Wontorczyk – Słowniczek t. I, Szesnastka Bronisław Kowalczyk – Gazda, św. Józof Dominik Bodzioch – Młody Dorota Wierzbiak-Kidoń – Lipnicanka, Nauczycielka Emilia Kowalczyk – Dziecko Eugeniusz Lichosyt – Listownik lipnicki, Ujek Ewa Magiera – Lipnicanka Franciszek Kramarz – Lipnicanin Iwona Stopiak-Wierzbiak – Lipnicanka Jan Smoliński – Anioł Od Sikiyry Jan Świdroń – W Ciemnych Okularach, Nie Z Tej Bajki Jakub Jabłoński – Dziecko Julia Wontorczyk – Słowniczek t. II, Szesnastka Katarzyna Magiera – Szesnastka Karolina Kowalczyk – Lipnicanka Kinga Magiera – Dziecko Krystyna Wontorczyk – Nauczycielka Trzynaście Lat Bez Prądu Ludwik Młynarczyk – Muzykant Natalia Stopiak – Polka Z Gitarą, Lipnicanka, Szesnastka oprac. reż.: Maja Kubacka/Kraków scenografia, kostiumy: Magdalena Smreczak, Marian Smreczak/Lipnica Mała Koordynacja projektu: Renata Martyniak Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.