Ćwiczenia przywrócenia kontroli granicznej w Chyżnem

Na terenie Małopolski odbyły się ćwiczenia związane z planowanym przywróceniem tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych Polski, w związku z organizacją 24 Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

W ćwiczeniach w rejonie byłych przejść granicznych brali udział funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówek SG w Zakopanem oraz Tarnowie. W ćwiczeniach uczestniczyli także funkcjonariusze polskiej Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji Republiki Słowackiej. Działania te przeprowadzone zostały w miejscowościach Chyżne oraz w Konieczna. Funkcjonariusze SG w godzinach od 15:00 do 22:00 prowadzili rzeczywiste kontrole na kierunku wjazdowym do Polski zarówno uczestników ruchu drogowego, jak i towarów przewożonych przez granicę. Kontrola była prowadzona w sposób wyrywkowy. Ćwiczenia nie spowodowały żadnych utrudnień w ruchu drogowym.

Natomiast w Placówce SG w Krakowie-Balicach przeprowadzono ćwiczenia, w których oprócz funkcjonariuszy Placówki oraz Krajowej Administracji Skarbowej, udział wzięli przedstawiciele Kraków Airport.

Zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 18.10.2018 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w okresie od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. planowane jest tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych. Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

One thought on “Ćwiczenia przywrócenia kontroli granicznej w Chyżnem

  • 31 października 2018 at 12:03
    Permalink

    a może przywrócić na stałe kontrole na granicy?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.