Nowa restauracja w Jabłonce

Przy Placu Dworcowym w centrum Jabłonki – miejscu, które każdego dnia przemierzają liczni mieszkańcy Orawy, powstaje nowa restauracja. Szef kuchni zapowiada, że “Róża Orawy” rozkwitnie smakami, łączącymi tradycję i nowoczesność. Wielkie otwarcie i generalna próba już w najbliższą niedzielę.

Wnętrze wiekowego budynku przeszło prawdziwą metamorfozę – zostało urządzone nowocześnie, w wysmakowanym i eleganckim stylu, którego podstawą jest czerwona róża. Dlaczego taka nazwa? — Ponieważ „róża” kojarzy się ze świeżością, zapachem i wykwintnością — wyjaśnia szef kuchni Przemysław Gawlik, zawodowy kucharz, którego praca przywiodła go na Orawę, a miłość spowodowała, że osiadł tu na stałe. Przez kilka ostatnich lat był szefem kuchni jednej z pobliskich restauracji, ale zawsze marzył, aby otworzyć własną.

Jak sam podkreśla, gotowanie dla niego jest czymś więcej niż zwykłą pracą, to prawdziwa pasja! Tak właśnie chce gotować, w wykwintny sposób łączyć tradycyjne orawskie smaki z nowoczesnością i kulinarną fantazją. W menu znajdujemy zapowiedź moskola po orawsku, tradycyjnego przysmaku na sałacie, fileta z orawskiego pstrąga czy nawet kotleta po orawsku. Ponadto bogaty wybór dań makaronowych, sałatek i deserów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Orawian i nie tylko, w propozycji restauracji znalazły się korytka i dania cateringowe.

Doskonała lokalizacja, przyjazna atmosfera i zapach dań będą zachęcać, aby rozgościć się w centrum Jabłonki jak najdłużej — zapowiada szef kuchni i zaprasza na wielkie otwarcie w niedzielę 16 września o godz. 12.00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.