Wybory samorządowe odbędą się 21 października

21 października odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych – wynika z rozporządzenia opublikowanego we wtorek w Dzienniku Ustaw. Datę wyborów wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Z chwilą zarządzenia wyborów rusza kalendarz wyborczy. To właśnie wtedy startuje kampania wyborcza. Od tego momentu mogą tworzyć się komitety wyborcze. To również czas na zawiadamianie właściwych organów wyborczych o utworzeniu takich komitetów. Po przyjęciu zawiadomień przez organy wyborcze komitety mogą prowadzić agitację wyborczą i zbierać podpisy pod zgłoszeniem list kandydatów.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec wieloletnich rządów

Najbliższe wybory zapoczątkowują spore zmiany nie tylko w samym procesie głosowania, ale również w funkcjonowaniu samorządów. Wprowadzona zostaje dwukadencyjność na stanowiskach wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta, co zapobiegać ma wieloletnim rządom tych samych osób, mających znaczny wpływ na życie lokalnych społeczności. Jednocześnie kadencje osób, na które wyborcy postawią jesienią, trwać będą już 5 lat, a nie jak wcześniej 4.

W gminach orawskich i podhalańsko-orawskich wójtowie swoje funkcję pełnią już co najmniej od dwóch kadencji: Józef Babicz w Czarnym Dunajcu 16 lat (od 2002 r.), Andrzej Dziwisz w Rabie Wyżnej 13 lat (od 2005 r.), Antoni Karlak w Jabłonce 12 lat (od 2006 r.) oraz Bogusław Jazowski 8 lat (od 2010 r.)

Zwiększenie transparentności wyborów zapewnić mają m.in. transmisje z lokali wyborczych za pośrednictwem publicznie dostępnej sieci elektronicznego przekazywania danych oraz przezroczyste urny na karty do głosowania.

ZOBACZ TAKŻE: Na jesieni wybory – zmiany w samorządach

Inną zasadniczą zmianą jest przywrócenie w gminach wyborów proporcjonalnych, czyli takich w których głos oddajemy na kandydatów z listy komitetu wyborczego. W toku prac legislacyjnych ustawodawcy zgodzili się na pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców. W efekcie Orawianie mieszkający w gminach Jabłonka, Lipnica Wielka i Raba Wyżna swoich przedstawicieli do rad gminy wybierać będą w JOW-ach, natomiast ci z gminy Czarny Dunajec będą już mieli możliwość głosowania na listy.

W skali całego kraju do objęcia w gminach będzie dokładnie 39 256 mandatów radnego. Wybierzemy ponadto radnych powiatów i sejmików województw.

 

Wystąpienie posła Edwarda Siarki w dyskusji nad sprawozdaniem Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

3 thoughts on “Wybory samorządowe odbędą się 21 października

 • 20 sierpnia 2018 at 10:00
  Permalink

  POPIERAM młodych – a transparentniej by było gdyby również sesje rady gminy były transmitowane

  Reply
 • 15 sierpnia 2018 at 12:20
  Permalink

  Czas na zmiany. Młodych dopuścić.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.