Orawianin spełnił marzenie weterana o powrocie do Polski

Żołnierz spod Monte Cassino po 78 latach tułaczki po świecie wrócił do Polski dzięki pomocy młodego orawianina. Moment powitania 94-latka na polskiej ziemi przez góralską kapelę z Orawy to nie tylko spełnienie marzeń weterana i dowód wielkiego serca jego młodego przyjaciela, ale również wplecenie Orawy w niezwykłą i arcypolską historię.

Józef Kowalczyk urodził się w 1924 r. w Lubomierzu koło Limanowej. W młodości zajmował się wypasem owiec na halach. W czasie W czasie II wojny światowej służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich, z którą brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie trafił do Wielkiej Brytanii, skąd w 1965 r. wyjechał do Australii. Tam samotnie (nie założył rodziny) do 86 r. życia zarabiał poprzez prace sezonowe, zbieranie owoców.

W 2015 r. doznał poważnego wypadku, po którym trafił do domu opieki, w którym został ubezwłasnowolniony. W chwili największego przygnębienia i zdawałoby się utraty szansy na spełnienie marzenia o powrocie do Ojczyzny, poznał młodego Polaka – Mateusz Otrębiak, który z Orawki wyjechał do Australii, poruszył niebo i ziemię, by wyrwać weterana z trybów społecznej “opieki” i przywieźć do Polski, co udało się po dwuletnich zmaganiach administracyjnych.

W lipcu 2018 r., po 78 latach tułaczki, Józef Kowalczyk wrócił do Polski. Na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach 94-latka powitała kapela góralska z Orawy. Pod swój dach przyjęła go rodzina Mateusza Otrębiaka, o czym opowiada wzruszający materiał Telewizji Polskiej, wyemitowany 15 sierpnia – a więc w szczególnym dla weterana dniu Święta Wojska Polskiego.

 

To jednak jeszcze nie koniec problemów Józefa Kowalczyka. By mógł poczuć się w pełni jak w domu i oddalić widmo deportacji musi jeszcze uzyskać polski paszport, co jednak patrząc na upór jego polskich przyjaciół, nie może się nie udać.

Fot. TVP: Alarm! 15.08.2018 

 

4 thoughts on “Orawianin spełnił marzenie weterana o powrocie do Polski

 • 13 września 2018 at 03:54
  Permalink

  Wspaniały człowiek, patriota, życzę mu 100 lat, niech nacieszy się ojczyzną, niech będzie mu tu dobrze.

  Reply
 • 11 września 2018 at 23:58
  Permalink

  Jestem zachwycona obydwoma panami, co za piękni ludzie, prawdziwi Polacy, serca przepełnione dobrem i miłością do Ojczyzny i do drugiego człowieka, podziwiam Panów i kocham za tak piękną postawę za Miłość, dzięki takim ludziom jak wy nasza ojczyzna nie zginie, gratuluje rodzicom tak wspaniałego syna, a Panu Józefowi niezłomności w dążeniu do celu, Bogu niech będą dzięki, że postawił Panów na waszej wspólnej drodze, witamy w ojczyźnie, naszej Matce, która nie zapomina o swoich dzieciach, jestem wzruszona i przepełniona dumą, że jestem Polką. Serce rośnie, dusza śpiewa. Szczęść Boże.

  Reply
 • 22 sierpnia 2018 at 23:36
  Permalink

  To moja sąsiednia wioska z rodzinnych stron (Podwilk i Orawka)to tylko 5 kilometrów.

  Reply
 • 16 sierpnia 2018 at 19:42
  Permalink

  Cosik piyknego, jaze sie łyzka w łoku krynci

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.