Broń i amunicja zakopana w ziemi

Historia II wojny światowej nie daje o sobie zapomnieć. To nie pierwszy raz kiedy w Lipnicy Wielkiej odkrywane są niewybuchy i niewypały. Amunicja, karabin i granaty ujawnione zostały podczas prac ziemnych na działce.

ZOBACZ TAKŻE: Czerwona zaraza na Orawie

W dniu 15 maja br. w godzinach rannych niewybuchy i niewypały wykopali pracownicy podczas prac ziemnych na działce w Lipnicy Wielkiej. Znaleziska w postaci amunicji do karabinu maszynowego oraz granaty znajdowały się pod ziemią na głębokości około jednego metra. Miejsce odnalezienia niewybuchów i niewypałów zostało zabezpieczone przez policjantów z Komisariatu Policji w Jabłonce, do czasu przyjazdu grupy minersko-pirotechnicznej 16 Batalionu Przeciwdesantowego w Krakowie – czytamy w komunikacie Policji.

Broń, amunicja, czy nawet ładunki cięższego kalibru odnajdywane co jakiś czas na Orawie są pozostałościami jakie na linii Chyżne-Lipnica Wielka od lutego do kwietnia 1945 r. toczyli Sowieci z Niemcami. Podczas zaciekłych walk wojsk dwóch totalitaryzmów niewolących Polskę przez lata II wojny światowej i dekady komunizmu, Orawianie doświadczali szeregu niedogodności i represji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.