Święto Narodowe Trzeciego Maja

Uroczystości dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3-go maja obchodzone będą w tym roku w duchu jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Obie te rocznice są naszymi najważniejszymi świętami narodowymi, które na Orawie uczczone będą przez samorządy. W Lipnicy wszyscy mogą wziąć udział w inicjatywie sadzenia 100 lip na 100-lecie niepodległości, a w Jabłonce okolicznościową oprawę mieć będzie doroczny przegląd orkiestr dętych.

Uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną Konstytucją. Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie.

Już dwa dni po uchwaleniu konstytucji data 3-go maja została uznana za święto. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy, a przywrócone ustawą z 6 kwietnia 1990. Przez dekady PRL-u obchodzono je w konspiracji, a niekiedy jako formę demonstracji przeciw komunistycznej dyktaturze z sowieckiego nadania. Od 2007 r. 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

ZOBACZ TAKŻE: 3. maj na przedwojennej Orawie

Na Orawie obchody rozpoczną się w Lipnicy Wielkiej, gdzie o godzinie 10.00 w Kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty odbędzie się uroczysta Msza Święta za ojczyznę i strażaków. Uroczysty wymarsz do Kościoła odbędzie się tradycyjnie spod Domu Ludowego o godzinie 9:40. Po Mszy Świętej odbędzie się dalsza część uroczystości – sadzenie w Krzywaniu 100 lip na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Autokary zabiorą chętnych spod Kościoła po Mszy Świętej.

Osoby pragnące posadzić drzewo z okazji doniosłej rocznicy proszone są o zgłaszanie się do Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej do dnia 20 kwietnia 2018 roku; tel: 18 26 346 38.

Równolegle, już o 11:00 w w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce odprawiona zostanie Msza św. w intencji ojczyzny, strażaków oraz ich rodzin, po której planowany jest koncert przy pomniku św. Jana Pawła II. Rocznicową oprawę zyska popołudniowy tradycyjny przegląd orkiestr dętych, któremu towarzyszyć będzie wystawa historyczna o Wendelinie Dziubku, dowódcy kompanii spisko-orawskiej 3 Pułku Strzelców Podhalańskich i poruczniku Legii Orawskiej. Sceniczne występy rozpoczynające się o godz. 14:30, po godz. 16:00 zwieńczy koncert laureatów IV Konkursu Pieśni Patriotycznej – „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”.

ZOBACZ TAKŻE: Orawska droga do Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.