Orawskie upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej

Poranek 10 kwietnia 2010 r. przyniósł wstrząsającą wiadomość o śmierci członków polskiej delegacji, z Prezydentem RP na czele, na terytorium Rosji. Każdy z nas przeżył ten dzień na swój sposób, a jego wspomnienie zawiera się w zróżnicowanych formach upamiętnienia – również w tych zbiorowych, a więc i naszych orawskich.

Wielu Orawian było w dniach żałoby narodowej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jeszcze więcej osób uczestniczyło pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie. Inni uczestniczyli w specjalnych nabożeństwach na ziemi orawskiej. Jednym z nich była Msza Święta w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego i ich bliskich oraz w intencji pomordowanych w Katyniu Oficerów Wojska Polskiego, odprawiona w  kościele parafialnym pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej 11 kwietnia.

Z dala od centrum wydarzeń na południu polski powstawały doraźne formy upamiętnienia, miejsca gdzie można było się spotkać. Szkolne gazetki, patriotyczno żałobne dekoracje na budynkach użyteczności publicznej i prywatnych domach świadczyły narodowej więzi. Krok dalej poszła społeczność orawskiej wsi Podsarnie.

Z inicjatywą nadania szkole podstawowej w Podsarniu imienia Marii i Lecha Kaczyńskich wyszli nauczyciele i rada rodziców. Propozycję poparli również radni gminy Raba Wyżna. Ostatecznie 15 grudnia 2011 r. orawska szkoła jako pierwsza w Polsce przyjęła imię pary prezydenckiej. Przy tej okazji Marta Kaczyńska w kościele parafialnym w Podsarniu odsłoniła tablicę pamiątkową poświęconą jej rodzicom. Uroczystość uświetnili trzej ministrowie z Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego posłowie: Andrzej Duda, Jacek Sasin i Adam Kwiatkowski.

Fot. edwardsiarka.pl
Innego rodzaju wydarzeniem związanym z ofiarami katastrofy smoleńskiej, jakie miało miejsce na Orawie była czasowa ekspozycja wystawy “Byłem posłem tej ziemi”, poświęconej działalności Lecha Kaczyńskiego jako parlamentarzysty reprezentującego okręg podhalańsko-nowosądecki w latach 1991-1993. Podczas jej inauguracji 19 czerwca 2012 r. w Orawskim Centrum Kultury obecni byli m. in. posłowie Anna Paluch, Jacek Sasin, Krzysztof Szczerski i Włodzimierz Bernacki.
 ZOBACZ TAKŻE: “Liczymy na Orawian!” ś.p. Prezydent prof. Lech Kaczyński na Orawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.