O Orawie, niepodległości i nie tylko – w nowotarskim Ratuszu

Przypadające na 2018 r. doniosłe historyczne rocznice stały się kanwą dorocznej nowotarskiej konferencji historyków, poświęconej stosunkom państw grupy wyszehradzkiej. Nie zabraknie tematów niepodległościowych, łącznie z odniesieniami do dziejów Orawy.

Międzynarodowa Konferencja “Koniec starego porządku początek nowej Europy. 1948-1918-1938-1968 w Europie środkowo-wschodniej” odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2018 r. w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Sesja została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Konsul Generalnej Węgier w Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy, Słowacy, Czesi i Węgrzy w debacie o Europie Środkowej

Wstępem do obrad będzie piątkowe (20 kwietnia) spotkanie z dyskusją nad publikacjami Andrása Horyego, „Martwa placówka”. Wspomnienia i korespondencja posła Królestwa Węgier w Warszawie 1935–1939 oraz Gyula Csics, Węgierska rewolucja 1956. Pamiętnik dwunastolatka. Udział wezmą dr János Tischler Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Ambasador Ákos Engelmayer (1990-1995), oraz dr Wojciech Frazik Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Kolejnego dnia uroczystemu otwarciu towarzyszyć będzie wykład inauguracyjny dr hab. Adrienne Körmendy Konsul Generalnej Węgier w Krakowie. Jeszcze tego samego dnia zaplanowany został referat odnoszący się bezpośrednio do historii Orawy “Orawscy twórcy Niepodległej. Orawianie odznaczeni Krzyżami i Medalami Niepodległości”, z które z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Orawy wygłosi Łukasz Wiater. Jednak interesujących dla naszego regionu wiadomości spodziewać się można również w innych wystąpieniach.

Jako prawdziwą gratkę dla pasjonatów dziejów Kresów Południowych można wskazać jeden z niedzielnych paneli, odnoszący się do Śląska Cieszyńskiego.

Program na stronie drugiej

2 thoughts on “O Orawie, niepodległości i nie tylko – w nowotarskim Ratuszu

 • 16 kwietnia 2018 at 11:56
  Permalink

  Dlaczego organizatorzy konferencji są tak niechlujni, że w zamieszczanym na różnych portalach programie konferencji nie poprawią literówek, tylko powielają błędy?

  Reply
 • 8 kwietnia 2018 at 08:22
  Permalink

  Nie widzę programu na stronie Muzeum…. czy można się z nim zapoznać? Gdzie? Dziekuję,

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.