Karpacki Wyścig Kurierów na Orawie

W niedzielę 29 kwietnia Orawa będzie gościć kolarzy 35. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów.

W międzynarodowym wyścigu, w dniach od 28 kwietnia do 3 maja, zawodnicy (U23) z dwudziestu czterech zespołów w ciągu sześciu dni przemierzą szosy Polski, Słowacji i Węgier – blisko 950 kilometrów z siedmioma etapami i dwudziestoma dwoma premiami górskimi

ZOBACZ TAKŻE: KWK na Orawie 2017 [GALERIA] Fot. P. Pastwa

Tegoroczny wyścig startuje w węgierskim Veszprém, a Chyżne stanowi pierwszy polski punkt na trasie drugiego etapu prowadzącego z Trzciany na Słowacji. Peleton na mecie, zlokalizowanej w okolicy Urzędu Gminy w Jabłonce, powinien się zjawić około godz. 13:45. Kilka godzin później kolarze zmierzą się z trasą biegnącą przez Zubrzycę Dolną i Górną i Przełęcz Krowiarki pod Babią Górą jadąc w kierunku Oświęcimia. Na kolejnych etapach poprzez Niedzicę, Poprad i Lubowlę zmierzać będą do mety w Tarnowie.

Celem międzynarodowego wyścigu jest uczczenie pamięci kurierów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w czasie II wojny światowej na trasie prowadzącej przez Słowację do Węgier, z narażeniem życia przekraczali okupacyjne granice przenosząc meldunki, dokumenty, ulotki i broń oraz przeprowadzali ludzi (uchodźców i rekrutów do polskich sił zbrojnych w krajach alianckich). Poprzez swoją ofiarną pracę osłabiali niemieckich najeźdźców i państwa z nimi kolaborujące. Jedna z kurierskich tras prowadziła również przez Orawę, a jej obsłudze czynie uczestniczyli Orawianie.

ZOBACZ TAKŻE: Gen. Fieldorf “Nil” na orawskim szlaku
ZOBACZ TAKŻE: Powrót Rydza-Śmigłego do Polski przez Orawę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.