Sprzęt dla strażaków od Ministerstwa Sprawiedliwości dzięki posłowi Edwardowi Siarce

Nowoczesny sprzęt ratowniczy trafi do strażaków ochotników w Małopolsce dzięki specjalnemu funduszowi Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak się okazuje, swój udział w tej decyzji miał parlamentarzysta z Orawy, poseł Edward Siarka.

W zreformowanym Funduszu Sprawiedliwości, działającym od września 2017 r. kwotę 10 mln. zł Minister Sprawiedliwości na przeznaczył na wsparcie dla jednostek OSP. Środki te pochodzą ze kar, które sądy nakładają na sprawców przestępstw, m.in. tych drogowych. Teraz te same pieniądze pomogą strażakom ratować ludzi.

Beneficjentami pilotażowego programu zostali strażacy z Województwa Małopolskiego. W czwartek, 23 listopada br. minister Zbigniew Ziobro podpisał umowy na wsparcie z przedstawicielami samorządów, które będą pośredniczyć w skierowaniu pomocy do jednostek pożarniczych. W przyszłym roku program będzie rozszerzany na pozostałe województwa w Polsce.

W zgodzie z zasadą by środki od sprawców wypadków stały się inwestycją w ratowanie ludzkiego życia, na liście wydatków znalazło się: 640 specjalistycznych toreb medycznych, 210 defibrylatorów, narzędzia hydrauliczne do rozcinania samochodów oraz 13 samochodów ratowniczo-technicznych.

– Wszyscy strażacy ochotnicy doskonale wiedzą, jak mocno na ich pomoc liczą mieszkańcy, co wyczuwalne jest zwłaszcza w małych miejscowościach. Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli jeszcze sprawniej działać i jeszcze lepiej służyć – mówił podczas uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że decyzję o wsparciu strażaków w ramach Funduszu Sprawiedliwości przysługującą osobiście Ministrowi Sprawiedliwości podjął w wyniku rozmów i konsultacji. Natomiast podczas sobotniej konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa podkreślił, że osobą szczególnie o to zabiegającą był poseł Edward Siarka. Sam parlamentarzysta z Orawy nie chwalił się wcześniej swoim udziałem w tej decyzji. Zachęcał natomiast do składania wniosków.

W Małopolsce działa 1354 jednostek OSP, w których służy ok. 70 tys. ochotników. Środki dla nich trafią do 145 gmin województwa.

 

Zdjęcia z konferencji w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim – 23.11.2017 r. /fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

2 thoughts on “Sprzęt dla strażaków od Ministerstwa Sprawiedliwości dzięki posłowi Edwardowi Siarce

 • 4 grudnia 2017 at 16:43
  Permalink

  Co???? Z ciekawości ile razy murowanica byla w tym roku na akcji??? 2 może 3 razy?? I oni mają nowe auto? To jest chore.

  Reply
 • 1 grudnia 2017 at 08:42
  Permalink

  Widze z prostowanie ,
  1 wszelkie pieniądze przekazywane na rozne cele pochodzą z naszych podatkow .
  2 ,pan poseł Siarka miał obowiązek załatwienia tej sprawy ponieważ pobiera wynagrodzenie z naszych podadkow jest na tw budzerowka .
  3,

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.