“Nasz Heródek Lipnicki”

“Nasz Heródek Lipnicki” taki tytuł nosił spektakl który został przedstawiony 10 i 12 listopada w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej na Orawie. 

Spektakl  był poświęcony Karolowi Wójciakowi  żyjącemu w latach 1892-1969 w Lipnicy Wielkiej i jego wielkiej pasji rzeźbieniu , graniu na skrzypcach oraz pomocy innym ludziom. Każdy z aktorów grających w przedstawieniu pokazał Heródka na swój sposób, a Pan Ludwik Młynarczyk przybliżył Nam przyśpiewki  i muzykę którą kiedyś razem z Karolem grywali.

Miałam możliwość być dwa raz na spektaklu. W piątek na przedpremierze i w Niedzielę na premierze, ponieważ poproszono mnie o zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć. I jestem bardzo wdzięczna za to, że mogłam oglądać to widowisko aż dwa razy. Wszystko było tak dopracowane, doszlifowane i tak piękne , że przeniosło mnie to w czasy, kiedy Karol żył i wychowywał się w Lipnicy.  Aktorzy i aktorzy amatorzy  odegrali swoje role jakby ze sceną byli zżyci od zawsze. Jestem również pełna podziwu, że na premierze były tłumy. Dosłownie tłumy ludzi z Lipnicy Wielkiej jak i z sąsiednich wiosek a także z Krakowa , którzy chętnie przyszli obejrzeć Lipnickiego Heródka. Nad wszystkim czuwała Maja Kubacka, która od lat jest zafascynowana postacią Karola Wójciaka.

Mam cichą nadzieję , że ten spektakl nie zostanie tylko w Lipnicy tu na Orawie, ale że pójdzie dalej w świat, tak aby  innym pokazać, że człowiekowi do szczęścia tak niewiele  potrzeba. Czasami wystarczy kawałek drzewa… A póki co, czekam na kolejne widowisko, bo nie można zmarnować takich Orawskich talentów.

Spektakl powstał w ramach pracy warsztatowej uczestników projektu “Orawa, Orawa, na Orawie”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017, za pośrednictwem Stowarzyszenia Rozwoju Orawy.

Sonia Ponicka 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.