Pogrzeb po 75 latach od śmierci

Żył 53 lata, ale aż 75 kolejnych przyszło mu czekać na godny pochówek. W Podwilku odbędzie się symboliczny pogrzeb ks. Jana Góralika, przedwojennego kapłana i społecznika zabitego przez Niemców w KL Dachau.

W związku z 75-rocznicą śmierci ks. Jana Góralika, władze Banku Spółdzielczego w Jabłonce podjęły inicjatywę urządzenia symbolicznego pochówku, jakiego patron banku nigdy nie miał. Pomysłodawcą tej inicjatywy był prezes BS-u Józef Szperlak, pod kierownictwem którego Bank od kilkunastu lat dba o cześć należną kapłanowi, społecznikowi i męczennikowi.

ZOBACZ TAKŻE: Orawianie z misją w niemieckim obozie koncentracyjnym

Jeszcze w lipcu br. delegacja banku odwiedziła obóz koncentracyjny w Dachau – finalne miejsce uwięzienia proboszcza Podwilka i dziekana Orawy, gdzie zmarł podczas niewolniczej pracy 26 października 1942 r. Pobrano wówczas grudkę ziemi z miejsca, gdzie Niemcy zsypywali prochy ze spopielonych ciał swoich ofiar. Dzięki temu, po 75 latach od śmierci zasłużony społecznie kapłan doczeka się katolickiego pochówku. Choć ceremonia będzie mieć charakter symboliczny, to pozostaje również domniemanie, iż w pobranej grudce ziemi może znajdować się cząstka materii z ciała kapłana.

Uroczystość odbędzie się 26 października 2017 r.

10:00 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku w Zespole Szkół w Podwilku.11:20 Prezentacja męczeńskiej drogi Ks. Jana Góralika w Kościele w Podwilku;
11:35 Różaniec z udziałem młodzieży;
12:00 Msza Święta z procesją wokół kościoła i złożenie urny zawierającej ziemię z miejsca śmierci Ks. Jana Góralika w obozie w Dachau.

Całość transmitowana będzie przez kanał TV Podhale.

W dniu pogrzebu centrala Banku Spółdzielczego w Jabłonce oraz wszystkie jego filie będą nieczynne.

ZOBACZ TAKŻE: Książka o wybitnym kapłanie, społeczniku i męczenniku z Podwilka

Ks. Jan Góralik, jako proboszcz w Podwilku w 1928 r. założył Kasę Stefczyka, z której wywodzi się współczesny bank w Jabłonce. Po napaści Niemiec na Polskę – ze współudziałem Słowacji – ks. Góralik wraz z wikarym Henrykiem Hubnerem i kilkudziesięcioma mieszkańcami Podwilka zostali aresztowani przez Niemców 2 września 1939 r. pod pozorem odwetu za śmierć, jaką poprzedniej nocy ponieśli we wsi ich żołnierze. Ks. Góralik przeszedł więzienną tułaczkę wiodącą przez niemieckie obozy jenieckie i koncentracyjne. W pamięci świadków swoich ostatnich dni zapisał się jako charyzmatyczny kapłan, znoszący niemiecki terror w zawierzeniu Bogu i podnoszący na duchu współwięźniów.

 

Postać ks. Jana Góralika była przywoływana w Sejmie Rzeczypospolitej przez posła Edwarda Siarkę.

 

Do męczeństwa ks. Góralika odnosił się również abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w Podwilku w czasie obchodów jubileuszu parafialnego.

One thought on “Pogrzeb po 75 latach od śmierci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.