Niemiecko-słowacka agresja na Polskę

Orawa stała się jedną z wielu scen dramatu, barbarzyńskiego najazdu Niemców na Polskę. Chyżne i Lipnica Wielka to prawdopodobnie pierwsze małopolskie wioski, które doświadczyły działań w ramach II wojny światowej.

(…) Naprzeciw za granicą widać światła samochodów i słychać szum wielkiej ilości ciężkich silników – to fragment meldunku do sztabu dowódcy plutonu Korpusu Obrony Pogranicza, Andrzeja Pilcha z placówki w Lipnicy Wielkiej. Już kilka minut później meldował dalej: (…) na górce nad samą granica kilkudziesięciu wojskowych niemieckich, zebranych jakby na jakąś naradę, czy odprawę, gdyż mają mapy w rękach i przez lornetki obserwują nasze stanowiska. Zaś, już kwadrans przed rzeczywistym uderzeniem wroga, o 4.30 donosił: (…) Niemcy schodzą z górki i słychać zapuszczanie motorów. Tak na oczach Orawianina Andrzeja Pilcha rozpoczynała się II wojna światowa.

Słowacko-niemieckie braterstwo broni – Komańcza 1939
Słowacko-niemieckie braterstwo broni – Komańcza 1939

Już wiosną 1939 r. w ramach tajnych porozumień Niemcy otrzymali zgodę na wykorzystanie terytorium Słowacji do ataku na Polskę. Dzięki temu agresorzy zmusili Polaków do niekorzystnego rozciągnięcia linii frontu. Strona słowacka wyraziła przy tym również gotowość do ataku. I rzeczywiście, 1 września 1939 roku premier ksiądz Josef Tiso wydał swoim oddziałom rozkaz zaatakowania Polski bez uprzedniego wypowiedzenia jej wojny, co motywował rzekomym zagrożeniem Słowacji przez armię polską. Trzy dywizje słowackie brały udział w napaści na Polskę w kierunkach: podhalańskim, nowosądeckim i bieszczadzkim.

1 września z terytorium Słowacji na Polską Orawę wtargnęły wojska niemieckie. O godz. 4.40 oddziały 4 Dywizji Lekkiej wkroczyły od strony Chyżnego, a kilka minut później 2 Dywizja Pancerna przekroczyła granicę od strony Lipnicy Wielkiej, gdzie rozbita została placówka obrony, z której wcześniej meldował dowódca Andrzej Pilch. Dywizje spotkały się w Jabłonce. Stąd 4 DLek. przez Piekielnik udała się w stronę Czarnego Dunajca. Czołowy oddział 2 DPanc. ruszył na Podwilk, gdzie starł się z miejscowym oddziałem Obrony Narodowej. W końcu przed południem Niemcy przedarli się do Spytkowic. Niemcy prowadzili również działania nad przestrzenią powietrzna Orawy. W pasie działania 2 DPanc. dokonywali ostrzału pozycji polskich jednostek, a nad Babia Górą roztoczyli zasłonę dymną. W tym samym czasie 3 Dywizja Górska około 6.00 wkroczyła do Głodówki i Suchej Góry, pomaszerowała na Chochołów. Zaś 7 Dywizja Piechoty od Orawskiej Półgóry atakowała Żywiecczyznę.


Zdjęcia z wystawy Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu pt.: Chwała bohaterom w powietrzu i na ziemi

W Lipnicy Wielkiej, przy moście granicznym na drodze do Bobrowa jako jedni z pierwszych heroiczny opór niemieckiemu najeźdźcy stawiali żołnierze miejscowej jednostki Obrony Narodowej. Poległo czterech o nieustalonej tożsamości. Piąty Franciszek Kij, ur. 3.121898 r. w miejscowości Humniska zmarł w wyniku odniesionych ran. Pochowany w Zubrzycy Dolnej.

Podczas działań obronnych w Podwilku poległo dwóch żołnierzy o nieustalonej tożsamości z I batalionu 1 pułku piechoty. W zaciętej walce zginęło też czterech Niemców. Do starć doszło również w Jabłonce i Piekielniku. Szef oddziału operacyjnego Armii Kraków ppłk Jan Rzepecki nadawał o 5.45 m.in.: Nad Krakowem samoloty, własna artyleria przeciwlotnicza strzela. Jabłonka na Orawie pali się od ognia artylerii.

Dzięki współpracy ze Słowacją, Niemcy 1 września zalali całą dolinę Orawy. Jeżeli agresję sowietów na Polskę z 17 września, nazywamy ciosem w plecy, to współudział Słowacji w agresji na Polskę już 1 września, należny określić jako cios w brzuch – którego charakter był równie zdradziecki.

W nagrodę za atak na Polskę, niemiecki sojusznik 21 listopada 1939 r. przekazał Słowacji terytoria polskiego Spisza i Orawy, które do końca wojny znajdowały się pod okupacją południowego sąsiada.

 

14 thoughts on “Niemiecko-słowacka agresja na Polskę

 • 21 września 2017 at 12:45
  Permalink

  Tak sobie myślę, że inaczej wyglądałaby granica polsko – czecho – słowacka (Zaolzie, Orawa, Spisz) w 1920 roku, gdybyśmy my Polacy nie musieli walczyć o przetrwanie w sierpniu 1920 roku z bolszewikami. Oj inaczej by wyglądała z pewnością……..Gdyby te setki tysięcy żołnierzy polskich nie musiało walczyć wtedy o Warszawę………..

  Reply
 • 13 września 2017 at 08:32
  Permalink

  ##### slowackie, dziadyi okupanci!!!

  Reply
 • 2 stycznia 2017 at 02:36
  Permalink

  Niemiecko-słowacka agresja na Polskę ?
  Cześć. A to juz w 1939 r istniała Słowacja ? Ze stolicą w Pradze 🙂 I kolejne pytanie – Czy niepodpisany nazwiskiem autora artykuł to prowokacja ? Czy tylko znak bezmyślności? Mieszkańcy dawnej Orawy (których miałem okazję poznać w połowie XX wieku), w odróżnieniu od dzisiejszych „elit“ rozmawiali równolegle zarówno w języku polskim jak i słowackim. Nierzadko także w języku węgierskim. Za swoją ojczyznę uważali Orawę. A granice ustanowione „na papierze“ jeszcze przez austro-węgierskich urzędników, mieli w głębokim poważaniu. Dziś Polska ma dosyć własnych grożących wybuchem, poważnych problemów i potężnych wrogów tak poza krajem jak i w nim, aby szukać sobie wrogów przed wejściem do własnego domu. I właśnie teraz jest na tym Portalu czas – na „sfatygowane stare kotlety“ ? Czas na szukanie sobie wrogów tam gdzie ich nie ma ? (Słowacja nie musi – ale należy do Grupy Wyszehradzkiej). Artykuł służy to ojczyźnie tak samo jak we wrześniu 1938 r aneksja Zaolzia przez bandę szakali – pułkowników, co w 1926 roku drogą wojskowego przewrotu obalili legalny rząd RP a za to już w 1939 jako pierwsi przez Zaleszczyki sp… z Polski do Rumunii. Jak się komuś b. nudzi, to zamiast pisać dyrdymały lepiej napisać coś o aneksji Zaolzia – niż szukać źdźbła w cudzym oku a belki we własnym nie widzieć. Monachijski dyktat Hitlera wobec osamotnionej Czechosłowacji zapalił sępom z „mocarstwa nad Wisłą“ zielone światło. Słusznie napisał o aneksji Zaolzia historyk (nie “historyk” ) Prof Andrzej Garlicki cyt : „Działanie równoczesne z Hitlerem było chyba najpoważniejszym błędem polskiej polityki zagranicznej. Bardziej dosadnie, wręcz pogardliwie, wyraził się „zdobywcach“ Zaolzia ówczesny lider tamtejszej mniejszości niemieckiej: „Teren Cieszyński i jego mieszkańcy idą z deszczu, wprost w gówno – z ominięciem rynny” (z raportu niemieckiego agenta służb bezpieczeństwa SS). Obawiam się że niestety konsumenci telewizji i tak dadzą posłuch bełkotowi tych co ich przez ostatnie trzy pokolenia wychowywali. Chyba żeby profesor Andrzej Garlicki powrócił do naszej Orawy, jadąc na słoniu i grając na puzonie nosem. Być może wtedy to co profesor napisał (cytat) wzbudziłby szacunek, a nawet sympatię u (excuse le mot) autora który dowodzi nam, że Słowacy przy użyciu armii niemieckiej – dokonali w 1939 r najazdu na Polskę 🙂
  Co do Zaolzia służę linkiem : http://historia.wp.pl/title,Aneksja-Zaolzia-najwiekszy-blad-polityki-zagranicznej-II-RP,wid,16221972,wiadomosc.html

  Reply
 • 8 września 2016 at 21:23
  Permalink

  Tak, bez 1 wystrzału nasi “dobrzy”sąsiedzi Czesi i Słowacy podnosząc ręce do góry pozwolili Niemcom atakować Polskę i Polaków, a kroniki ani historycy IPN nie ujawniają prawdy o prawdziwych bohaterach Polskich naszych stron z pierwszych dni wojny, np/mój Dziadek Jozef Trojaniak(Orawka) na Wysokiej koło Jordanowa pożegnał 8 kolegów(zginęli broniąc pozycji obrony) z którymi walczył z barbarzyńskim najeźdźcą sam zapalił butelkami z benzyną (Mołotowa) 2 niemieckie czołgi, i szczęśliwie uciekł przed kulami, a okoliczna ludność przy poszukiwaniu sprawcy nie zdradziła Niemcom Dziadka, i przestraszeni oporem ruszyli w głąb Polski, a później wraz z WP szli aż pod Dukle skąd powrócili na rozkaz przełożonego Oficera zmarniony w zdrowiu, nie długo po tym umarł, a po wojnie “wyzwoliciele”- zdradzieccy komuniści ze wschodu inwigilowali i nadal inwigilują moją rodzinę, za to iż byliśmy i jesteśmy Polakami. z USA pozdrawiam czytelników i polskich Orawian,
  Stanley Trojaniak.

  Reply
 • 1 września 2016 at 19:02
  Permalink

  5 zolnierzy KOP na granicy i 4 w Podwilku obrona granicy nie byla wogole przygotowana :

  Reply
 • 1 września 2016 at 17:53
  Permalink

  hmmm…a mi mama i tata godali, ze to Polocy okupowali Łorawe…to jo juz nie wiym ka jes prowda?

  Reply
  • 2 września 2016 at 07:17
   Permalink

   Okupacja to czasowe zajęcie przez siły zbrojne państwa prowadzącego wojnę całości lub części terytorium państwa nieprzyjacielskiego i wprowadzenie tam swojej tymczasowej władzy.

   Reply
  • 16 września 2016 at 15:53
   Permalink

   Polocy wceśni… po piyrsej wojnie Łorawa sie naros nasła w Polsce… a Słowiocy de facto w 1939 ino zobrali to ,co mieli wceśni

   Reply
   • 13 listopada 2016 at 23:31
    Permalink

    Myślę,że jesteś psychicznie ograniczony bądź masz kuku naminiu. Powiem tylko,że Orawa nigdy nie była we władaniu Słowackim.To jak ty mówisz sobie wzięła to było i jest haniebne

    Reply
  • 16 września 2016 at 16:02
   Permalink

   “Po I wojnie światowej wybuchł spór pomiędzy Polską a Czechosłowacją o przynależność regionu. Generalny podział narodowościowy był taki, że w Górnej Orawie zamieszkiwała ludność polska, a w Dolnej – słowacka. Planowany plebiscyt nie odbył się, gdyż Polska podczas wojny z bolszewikami zgodziła się na podział bez pytania zainteresowanej ludności o zdanie – Rzeczypospolitej przypadło 12 wsi w Górnej Orawie. W 1924 dokonano wymiany terytoriów – Polska otrzymała resztę wsi Lipnica Wielka (część wsi należała już do Polski), a w zamian oddała wsie Głodówka i Sucha Góra.

   W 1938 rząd Polski, wykorzystując osłabienie Czechosłowacji po układzie monachijskim, zwrócił się do Pragi z ultimatum o oddanie czterech niewielkich fragmentów terytorium Orawy – m.in. wsi przekazanych Czechosłowacji przez Polskę w 1924 (Sucha Góra, Głodówka), fragmentu gminy Trzciana sąsiadującego z wsią Lipnica Wielka (las Krywań oraz pastwisko i las Osadzka), części terytorium miejscowości Bobrów (fragment zachodniego stoku góry Krywań) i Orawskiej Półgóry (Dolina Jałowca od przełęczy Głuchaczki do przełęczy Jałowieckiej z uroczyskiem Jałowiec i południowym stokiem Mędralowej; nową granicę wyznaczał potok Półgórzanka (zmiana ta podyktowana była przebiegiem polskiego szlaku turystycznego, który przed korektą, podobnie jak dziś, prowadził w kierunku Babiej Góry przez terytorium czechosłowackie). Tereny te pozostały w granicach Rzeczypospolitej niecały rok – po wybuchu II wojny światowej odzyskała je Słowacja (21 listopada 1939 na mocy porozumienia z Hitlerem zajęła ona cały obszar historycznej Orawy), a później Czechosłowacja.

   Granicę między Polską a Czechosłowacją określiła umowa zawarta w 1958.” źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Orawa_(region)

   ale mam coś jeszcze :”Poľská Orava

   Územie poľskej Oravy, rovnako ako ďalšie severné časti dnešného Slovenska, tvorili v období 11. – 12. storočia pohraničné pásmo Uhorska, tzv. confinium[1]. Najneskôr od 13. storočia až do roku 1918 však bola táto časť Oravskej župy integrálnou súčasťou Uhorska. V roku 1918 však Poľsko vyslovilo na územie okresov Trstená a Námestovo svoje nároky a obsadilo ich. Sučasťou poľskej Oravy je 12 obcí (mesto Jablonka a okolie, 389 km², 16 133 obyv. v roku 1918). Väčšia časť okresu Trstená sa napokon 28. júla 1920 stala súčasťou Poľska. Bolo to týchto dvanásť oravských dedín: Sŕnie, Podvlk, Harkabúz, Vyšná a Nižná Zubrica, Orávka, Bukovina-Podsklé, Pekelník, Jablonka, Chyžné, Vyšná a Nižná Lipnica, Hladovka, Suchá Hora.” źródło :https://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Oravsk%C3%A1_%C5%BEupa_(Uhorsko)&veaction=edit&vesection=8
   “Dejiny

   Územie Oravy sa stalo súčasťou Uhorska v 11. storočí. Keďže však bola riedko osídlená, spolu s Liptovom a Turcom bola súčasťou Zvolenského komitátu. Roku 1331 bola Orava vyňatá spod právomoci zvolenského župana a daná do správy komorného grófa z Kremnice, čo trvalo do roku 1354. Oravská stolica, ako zemianska (šľachtická) samosprávna jednotka sa konštituovala až v 70-tych rokoch 14. storočia.

   Roku 1672 v stolici vypuklo za účasti väčšiny obyvateľstva sedliacke povstanie pod vedením Gašpara Piku.

   V rokoch 1786 – 1790 bola spojená s Liptovskou stolicou (reformy Jozefa II.).

   V roku 1918 (potvrdené Trianonskou zmluvou roku 1920) sa Orava stala súčasťou Česko-Slovenska. Severnú časť Oravy (prevažná časť vtedajšieho slúžnovského okresu Trstená, s najväčšou obcou Jablonka) si však nárokovalo Poľsko, ktoré ju aj vojensky obsadilo. Toto územie sa roku 1920 stalo súčasťou Poľska.

   Počas 2. svetovej vojny slovenská armáda spolu s Nemeckom napadla Poľsko a Slovensko znova obsadilo poľskú Oravu. Predvojnová hranica medzi ČSR a Poľskom bola 20. mája 1945 obnovená.

   V súčasnosti je územie súčasťou Žilinského kraja a Malopoľského vojvodstva (Małopolskie Województwo).”

   co do narodowości wyst. na Orawie, to słowacka wiki mówi tak : “Národnosti

   Orava bola osídlená spočiatku Slovanmi/Slovákmi z dolných stolíc (Liptov – Jasenová, Turiec – Istebné, Zvolen ale i Spiš – Trstená (spišskí Nemci). neskôr počas valašskej kolonizácie sa na severe Oravy vytvorilo svojrázne etnikum – Gorali, ktorí tvorili väčšinu v 24 obciach. Slováci však tvorili na Orave väčšinu a aj Gorali sami seba väčšinou považovali za Slovákov.”

   Reply
 • 1 września 2015 at 16:44
  Permalink

  slawacki okupant i zdrajca111 a dzisiaj na jarmark do jablonki jada!! wynocha!!!!

  Reply
  • 1 września 2016 at 18:42
   Permalink

   A co na jarmarku za darmo coś dostają? Kupa ludzi żyje ze Słowaków. Biznes to biznes.

   Reply
 • 1 września 2015 at 09:05
  Permalink

  Ale podkład muzyczny do filmu zupełnie nie ten.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.