Debata nad dodatkami emerytalnymi dla strażaków ochotników

Sejm zajął się projektem ustawy klubu Kukiz’15 zakładającym wprowadzenie dodatku emerytalnego dla strażaków ochotników. Godny uwagi pomysł natrafia na trudności w kwestiach szczegółowych rozwiązań.

Już samo pojawienie się dyskusji nad wynagrodzeniem członkom ochotniczych straży pożarnych i społecznej pracy należy uznać za pozytywną wartość, bowiem zwraca uwagę społeczną na ogrom podejmowanych przez nich działań. W sejmowej dyskusji podczas pierwszego czytania projektu brał udział poseł Edward Siarka, sam będący przedstawicielem strażaków.

Jeżeli mówimy o uposażeniu emerytalnym, dodatkach emerytalnych dla strażaków, to rzeczywiście temat ten pojawia się od kilku kadencji i nie doczekał się nigdy finalnego rozwiązania. – przypomniał z mównicy sejmowej parlamentarzysta z Orawy.

Jesteśmy największą organizacją społeczną, wykonującą połowę wszystkich akcji ratowniczych w Polsce. – mówił dalej poseł Siarka – Jest to rzeczywiście fenomen na skalę europejską: 370 tys. aktywnych ratowników właściwie poświęca swoje życie, swoje zdrowie, swoją energię, swoje umiejętności, żeby w sposób wolontariacki ratować życie ludzi. Są na każde zawołanie ze strony krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Zgodnie z projektem złożonym w Sejmie przez klub Kukiz’15 dodatek do emerytury ma przysługiwać członkom ochotniczych straży pożarnych, którzy pełnili co najmniej przez 20 lat aktywną służbę, biorąc udział w co najmniej połowie wszystkich akcji swojej jednostki. Wówczas mają otrzymać po 20 zł za każdy rok aktywnej służby. Zaświadczenie w tej materii miałoby być wydawane przez wójta gminy.

Jednak Edward Siarka zwraca uwagę problem formalności w tej sprawie – Sytuacja strażaków jest zróżnicowana. Jak rzeczywiście udokumentować udział w tych akcjach? Bo wydaje mi się, że rozwiązanie. które proponują koledzy z Kukiz, jest niemożliwe do wprowadzenia, jeżeli mówimy o średniej. Z prośbą o dalsze wyjaśnienia, co do wprowadzenia tego rozwiązania, zwrócił się do rządu.

3 thoughts on “Debata nad dodatkami emerytalnymi dla strażaków ochotników

 • 20 czerwca 2017 at 08:35
  Permalink

  To nie propaganda tylko to ustawa gwarantuje Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dn. 24.08.1991 r.
  art.28 ust.1 do 7 “członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną otrzymuje ekwiwalent. Ekwiwalent o którym mowa jest wypłacany z budżetu gminy…” Osobiście widziałem jak strażacy odbierali w gminie ekwiwalent za udział w szkoleniu.

  Reply
 • 14 czerwca 2017 at 14:13
  Permalink

  Każdy strażak ochotnik ma ekwiwalent pieniężny za udział w akcji, który wypłacany jest z budżetu gminy

  Reply
  • 14 czerwca 2017 at 14:43
   Permalink

   A jeszcze ciekawsze jest to, że formalności są skonstruowane w taki sposób, że w praktyce nikt tego ekwiwalentu nie pobiera. Na Orawie strażacy nawet z założenia zrzekają się tych pieniędzy. Więc nie siej propagandy.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.