Polak najlepszy na finiszu w Jabłonce

W poniedziałek 1 maja drogami Orawy przejechali kolarze uczestniczący w 34. Karpackim Wyścigu Kurierów. Na trasie II etapu z metą w Jabłonce zwyciężył reprezentant Polski. 

W tegorocznej edycji, wyścig wystartował w Tarnowie, a Jabłonka stanowiła ostatni polski punkt na trasie. Teraz zawodnicy przenoszą się na południe, za cel obierając węgierskie Vészprem i Pápa.

Na trasie II etapu wyścigu, rozpoczętego w Oświęcimiu, kolarze wjechali na Orawę przez Przełęcz Krowiarki, a następnie drogą prowadzącą przez Zubrzycę Górną i Dolną dotarli do Jabłonki, gdzie zlokalizowana była meta. Zwycięzcą etapu został Kamil Małecki jadący w barwach narodowej reprezentacji Polski.

Celem międzynarodowego wyścigu jest uczczenie pamięci kurierów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w czasie II wojny światowej na trasie prowadzącej przez Słowację do Węgier, z narażeniem życia przekraczali okupacyjne granice przenosząc meldunki, dokumenty, ulotki i broń oraz przeprowadzali ludzi (uchodźców i rekrutów do polskich sił zbrojnych w krajach alianckich). Poprzez swoją ofiarną pracę osłabiali niemieckich najeźdźców.

Fot. Paweł Pastwa

One thought on “Polak najlepszy na finiszu w Jabłonce

  • 2 maja 2017 at 17:34
    Permalink

    a te hostessy, to z… Jabłonki???

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.