Orawski moj w stolicy Podhala

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu stanął orawski moj adresowany do panien z Podhala oraz do… starosty!

ZOBACZ TAKŻE: 32 metry liczy moj postawiony przez kawalerów z Podszkla

Stawiania mojów kultywowane w Polsce głównie na Orawie, ale spotykane również na Spiszu i Śląsku odnosi się współcześnie, praktycznie wyłącznie do relacji damsko-męskich. Jednak u zarania tej tradycji, od czasów średniowiecza, pierwowzory mojów stawiano na zachodzie Europy także, jako przejaw czci i życzliwości przed kościołami, ratuszami, domami zamożnych i poważanych osób.

Oba wyżej wymienione preteksty przyświecały autorom moja, postawionego przed budynkiem starostwa w Nowym Targu, co wyrażono w dedykacji na tabliczce przymocowanej do drzewa. Czytamy na niej: “PRZE SYCKIE DZIYWKI Z POWIATU NOWOTARSKIEGO ŁOD PAROBKÓW Z LIPNICY W.” Poniżej w post scriptum zwrócono się do gospodarza starostwa w słowach: “STAROSTA KUNC TE KOMASACJE”.

Poprzez swoją inicjatywę Lipniczanie zrobili promocję ludowej tradycji, jakiej nie powstydziłby się żaden specjalista od PR, zwracając jednocześnie uwagę na palący problem mieszkańców orawskiej gminy, jakim jest, trwający od lat, proces scalenia gruntów. Pomysł przypadł do gustu przedstawicielom władz powiatu, którzy ochoczo sfotografowali się przed mojem. Pozostaje mieć nadzieję, że równie pozytywne będą wrażenia panien ze starostwa, podobnie jak dalszy obrót sprawy komasacji.

Fot. Starostwo NT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.