Nowi diakoni z Orawy

W poniedziałek 8 maja na Wawelu dwóch kleryków z Orawy przyjęło święcenia diakonatu. To ich pierwszy stopień święceń sakramentalnych i ostatnia prosta do kapłaństwa.

Uroczystość, w której święceń dokonywali metropolita krakowski oraz biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, tradycyjnie odbyła się w uroczystość świętego Stanisława biskupa i męczennika. W przeddzień święceń wszyscy wybrani uprzednio kandydaci wobec całej wspólnoty seminaryjnej złożyli uroczyste wyznanie wiary i przysięgę wierności.

W tym roku do stanu duchownego włączonych zostało 27 alumnów krakowskiego seminarium duchownego. W grupie tej znaleźli się: Dariusz Pietrzak z parafii pw. św. Marcina w Podwilku oraz Adam Janowiak z parafii pw. św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej.

Zgodnie z teologią katolicką diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. W obrzędzie święceń biskup nakłada na kandydata ręce, ale nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi. Jak w homilii na Wawelu przypomniał arcybiskup Marek Jędraszewski urząd diakona obejmuje trzy ważne aspekty. Są to: obowiązek modlitwy za Kościół, cześć i posłuszeństwo biskupowi oraz przestrzeganie celibatu.

Źródło: Archidiecezja Krakowska
Fot. gosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.