Polacy, Słowacy, Czesi i Węgrzy w debacie o Europie Środkowej

W piątek i sobotę (21-22.04) w nowotarskim ratuszu obradowali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji pt. „Poznać i zrozumieć. Czesi, Polacy, Słowacy, Węgrzy w Europie środkowej”. W naukowej debacie nie zabrakło wątków dotyczących Orawy.

To już trzecia sesja naukowa podczas której o wspólnych dziejach debatują badacze z wielu ośrodków naukowych Polski z zagranicy. To międzynarodowe grono obok prezentacji wyników swoich ostatnich badań, dyskutowało nad nurtującymi pytaniami ale także starało się przybliżać ciekawe wątki z przeszłości obecnym na sesji mieszkańcom miasta i regionu oraz regionalistom zainteresowanym tą problematyką.

W części inauguracyjnej dr hab. Adrienne Körmendy Konsul Generalny Węgier w Krakowie wystąpiła z prelekcją pt.: Państwo Węgierskie i wielonarodowość Kotliny Karpackiej.

Podczas dwóch dni obrad wygłoszono łącznie 41 referatów w ramach dwóch sekcji i 11 paneli. Wątki dotyczące Orawy znalazły się w sobotnim panelu, na rozpoczęcie którego Łukasz Wiater z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Orawy przedstawił obraz czeskich rządów na Orawie obfitujących w grabieże, szykany i fizyczną agresję, posuniętą nawet do przypadków śmiertelnych. Wprowadzenie czeskiego wojska i administracji na tereny etnicznie polskie w 1919 r., przerwało proces wzajemnego dialogu polsko-słowackiego i położyło się cieniem na późniejsze relacje obu państw. Pogłębianie relacji polsko-słowackich, wbrew interesom praskich polityków było także przedmiotem kolejnych wystąpień. Robert Kowalski, członek TPO i zarazem główny organizator konferencji z ramienia Polskiego Towarzystwa Historycznego, przedstawił prasowe echa wizyty ks. infułata Andrzeja Hlinki w Polsce w 1936 r. Pavol Luká z Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku wygłosił referat na temat słowackiej irredenty w świetle czechosłowacko-polskich stosunków okresu międzywojennego, a Róbert Arpáš z Uniwersytetu w Nitrze naświetlił pobyt delegacji Słowackiej Ligi w Polsce w 1938 r. W dyskusji podjęto temat płaszczyzn porozumienia narodów polskiego i słowackiego oraz utrudniających je okoliczności, z porównaniem okresu międzywojennego do współczesności.

Postaci Orawian: bł. s. Zdenki Schellingowej i bpa Jana Vojtassaka, zostały przywołane w referacie Jadwigi Sobczuk z Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, na temat prześladowań Kościoła na Słowacji w latach 1945-1969.

Źródło i fot. Muzeum Podhalańskie

2 thoughts on “Polacy, Słowacy, Czesi i Węgrzy w debacie o Europie Środkowej

 • 25 kwietnia 2017 at 12:24
  Permalink

  Gdzie można zapoznać sie, i czy w ogóle jest to możliwe, z treścią wygłoszonych referatów.

  Reply
  • 26 kwietnia 2017 at 07:18
   Permalink

   Materiały z tegorocznej konferencji naukowej zostaną ogłoszone drukiem w pierwszym kwartale 2018 r. Natomiast w czerwcu 2017 r. ukaże się monografia z ubiegłorocznej sesji pt. “Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej. Kilkaset lat współpracy środkowoeuropejskiej”.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.