Półgórzanie zagrali dla prezydenta Polski

Kapela z Orawskiej Półgóry wystąpiła podczas koncertu “Dudaski Tłusty Czwartek”, kończącego zakopiański karnawał. Gościem imprezy był Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wraz z małżonką.

“Dudaski Tłusty Czwartek” to odbywające się w Zakopanem cykliczne spotkanie muzyków grających na różnych odmianach dud z Polski i z zagranicy. Każdego roku impreza poświęcona jest innemu historycznemu dudziarzowi z Podhala – w tym roku był nim zmarły pięć lat temu Władysława Trebunia-Tutka.

Dudy są silnie związane z kulturą pasterską, występują w swojej odmianie niemal w każdym europejskim kraju. Na Orawie najsłynniejszymi dudziarzami pozostają mieszkańcy Orawskiej Półgóry, gdzie instrument nazywa się gajdami. Podczas koncertu, który odbył się w 23 lutego br. młodzieżowa kapela z tej miejscowości przedstawiła swoją tradycję muzyczną.

Folklor, który cechuje góralszczyznę, przenika i buduje także polską tradycję i z tak wielką siłą, nie tylko pod Tatrami, ale i za oceanem, gdzie polskie rodziny wyjechały, jest kontynuowany. U was na Podhalu ta tradycja i ten krzyż na Giewoncie są tak głęboko wpisane właśnie w góralską duszę, w was i proszę, żebyście się nie zmieniali nigdy – apelował w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

 

Orawianie na “Dudaski Tłusty Czwartek” 2017 / Fot.: UM Zakopane;  K. Sitkowski/KPRP

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.