Sztuka kolędowania

Grupy kolędnicze zespołów “Orawskie dzieci” i “Orawianie” zostały laureatami orawskich eliminacji do Ogólnopolskiego Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu.

20 stycznia br. w Lipnicy Wielkiej odbył się Orawski Przegląd Kolędniczy. Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 6 grup kolędniczych (4 dziecięcych i 2 dorosłych) komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

Kategoria grup dziecięcych
Pierwszego miejsca nie przyznano

Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody w wysokości po 200 zł przyznano grupom:
Orawskie Dzieci z Lipnicy Wielkiej z widowiskiem „Betlejemcy”
Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej „Z Turoniem”

Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody w wysokości po 150 zł przyznano grupom:
Orawskie Dzieci z Lipnicy Wielkiej „Z gwiazdą”
Małolipnicanie z Lipnicy Małej „Z Turniem”

Kategoria grup dorosłych
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł przyznano grupie „Orawskiej Grupie Teatralnej” z Turoniem z Lipnicy Wielkiej, Chyżnego, Zubrzycy Dolnej
II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł przyznano grupie „Koliba” z Turoniem z Orawki

Ponadto na Pastuszkowe Kolędowanie – Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu, które odbędą się w dniach 28-29 stycznia 2017 zakwalifikowano warunkowo laureatów II miejsca, czyli grupy:
„Betlejemcy” z Lipnicy Wielkiej – Centrum – Orawskie Dzieci
„Z Turoniem” z Lipnicy Wielkiej – Przywarówki – Orawianie

Ponadto na Karnawał Góralski – Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się w dniach 9-11 luty 2017 zakwalifikowano „Orawską Grupę Teatralną”.

Komisja wyraża radość , że tradycje bożonarodzeniowe na ziemi orawskiej wciąż są kontynuowane, a obecność grup dziecięcych daje gwarancję dalszego rozwoju tej dziedziny kultury. Zachęcamy instruktorów i kierowników grup do starań, by poziom merytoryczno-artystyczny widowisk wzrastał , w oparciu o dawne wzorce i przekazy ustne, zgodne z tradycją ziemi orawskiej. Z pewnością przyczyniło by się do tego organizowanie przeglądu w systemie corocznym, a nie jak dotychczas co 2 lata.  Dziękujemy organizatorom za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Fot. Bronek Kowalczyk

Fot. Sonia Ponicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.