Koncert Jubileuszowy Dziecięcego Zespołu Regionalnego “Orawskie Dzieci” z okazji 5-lecia działalności artystycznej

14 stycznia 2017 roku w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbył się Koncert Jubileuszowy Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Orawskie Dzieci” z okazji 5-lecia działalności artystycznej.

Wszystkich przybywających gości powitała pani dyrektor Elżbieta Mikłusiak oraz rodzice dzieci z zespołu, którzy częstowali chlebem z miodem i smalcem oraz kapela orawska w składzie Marcin Kowalczyk, Krzysztof Pieronek, Jonasz Pieronek, Patryk Rudnicki i Mateusz Mastela. Następnie dzieci podziękowały:
– panu Wójtowi Bogusławowi Jazowskiemu za finansowanie działalności zespołu
– pani Dyrektor Elżbiecie Mikłusiak za wsparcie i pomoc przy pracy zespołu oraz motywację do działania
– pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karolinie Kowalczyk za pomoc w organizacji wyjazdów, za zawsze cenne rady, naukę śpiewu, pisanie programów
– panu Marcinowi Kowalczykowi za naukę gry na skrzypcach i wspaniałą grę na próbach i wyjazdach
– pani Edycie Mikłusiak za pomoc przy organizacji wyjazdów i opiekę na wyjazdach
– panu Robertowi Machajdzie za wspólną pracę na początku działalności zespołu.

Kolejnym punktem programu był krótki film podsumowujący działalność naszego zespołu. Po filmie prowadzący zaprosili wszystkich na przedstawienie.
Dzieci przygotowały wspaniałe widowisko bożonarodzeniowe, przenosząc widzów w czasy naszych dziadków i pradziadków, czasy pełne ciepła, radości, dobroci, dbałości o pielęgnowanie tradycji i autentycznych wartości. Przedstawienie umiejscowione było w chałupie, w której młode dziewczyny wraz ze swoją mamą oporządzały dom, śpiewając przy tym przepiękne orawskie pastorałki, najmłodsze dzieci natomiast bawiły się w swoje ulubione zabawy orawskie. Dom odwiedzili kolędnicy, którzy przedstawili program „Betlejemcy”, a całość zakończyła się wspólną zabawą taneczną. Sala napełniła się żywiołowym tańcem i ciepłem świątecznej atmosfery. Dzieci zaprezentowały nie tylko swoje niezwykłe talenty aktorskie, taneczne i śpiewacze, ale również organizacyjne ponieważ na scenie wystąpiły się aż 62 osoby wieku od 5 do 16 lat.
Na zakończenie odbył się występ specjalny dla Orawskich Dzieci przygotowany przez rodziców. Rodzice pokazali, że też potrafią świetnie tańczyć i nadal ta miłość i pasja do folkloru Orawy w nich jest. Całość zakończyła się kolędowaniem przy suto zastawionym orawskim stole przygotowanym przez rodziców.

Dziecięcy zespół regionalny Orawskie Dzieci działa przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej. Zespół został reaktywowany w grudniu 2011 z inicjatywy pani dyrektor Elżbiety Mikłusiak. Kierownikiem oraz instruktorem zespołu jest mgr Teresa Baniowska. W zespole działa również grupa śpiewacza prowadzona przez mgr Karolinę Kowalczyk oraz dziecięca kapela prowadzona przez mgra Marcina Kowalczyka. Zespół w ciągu zaledwie pięciu lat stał się prężnie działającą jednostką liczącą około 60 członków. Występował na wielu scenach i uroczystościach. Zdobył również wiele cennych nagród.

Teresa Baniowska
foto: Bronek Kowalczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.