Wilijo pod Babiom Górom

W świątecznym nastroju wracamy do projektu w ramach którego już w połowie grudnia w Zubrzycy Dolnej przypomniano jak na Orawie obchodzono dawniej Boże Narodzenie.

Inicjatorem tego wydarzenia kulturalnego było Stowarzyszenie Miłośników Zubrzyckiej Ziemi „ZUBR” w Zubrzycy Dolnej. Priorytetem działań tej organizacji jest m.in. kultywowanie tradycji i kultury regionu orawskiego. W związku z tym w dniu 11 grudnia 2016 roku o godzinie 15:00 w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zubrzycy Dolnej zaprezentowane zostało przedstawienie orawskie pt. „Wilijo pod Babiom Górom”. Zaplanowane przedsięwzięcie miało na celu pokazanie młodym ludziom, zaś przypomnienie starszym, jak wyglądały dawniej święta na Orawie. W przedstawieniu tym uczestniczyły dzieci z Zubrzycy Górnej i Dolnej. Na tej imprezie zaprezentowano również tańce orawskie przygotowane przez zespół taneczny „Dolanie”. Oprawę muzyczną stanowiły kapele orawskie: „Babiogórzanie”, „Iskierecki”i „Hajduki” z Zubrzycy Dolnej. Impreza ta miała również na celu podsumowanie projektu „Dawne zwyczaje bożonarodzeniowe w Zubrzycy” realizowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Uczestnicy tej imprezy mogli zobaczyć ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów z całej Zubrzycy na warsztatach z rękodzieła. Inicjatywa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Zubrzycy Dolnej, jak i Górnej.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie przy Stowarzyszeniu Rozwoju Orawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.