Jubileusze małżeńskie

10 grudnia br. w Jabłonce odznaczono 40 małżeństw świętujących złote gody. Wręczenie medali poprzedziła okolicznościowa msza św. w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w intencji jubilatów.

Medale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za “Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” zostały wręczone przez wójta Gminy Jabłonka w Orawskim Centrum Kultury.

Jubileusz Złotych Godów w gminie Lipnica Wielka świętowało w tym roku 40 par: Stefania i Alojzy Albertusiak, Helena i Alojzy Biel, Małgorzata i Eugeniusz Blaszkiewicz, Emilia i Emil Brzegowy, Anna i Karol Czerwonka, Joanna i Alojzy Dziubek, Małgorzata i Alojzy Dziubek, Cecylia i Józef Fedor, Cecylia i Ignacy Florek, Maria i Józef Gwizd, Irena i Jacenty Holla, Małgorzata i Ignacy Jabłońscy, Joanna i Alojzy Joniak, Emilia i Józef Joniak, Stanisława i Stanisław Joniak, Emilia i Julian Kardaś, Małgorzata i Antoni Kocuba, Aleksandra i Wendelin Kowalik, Irena i Karol Łysiak, Wilma i Emil Marmula, Maria i Józef Miesiarczyk, Michalina i Julian Misiniec, Helena i Józef Moniak, Irena i Eugeniusz Omylak, Emilia i Augustyn Pakos, Stefania i Teofil Pakos, Małgorzata i Franciszek Pieronek, Aniela i Władysław Pieronek, Magdalena i Franciszek Sandrzyk, Emilia i Alfred Skubis, Anna i Eugeniusz Smutek, Joanna i Albin Stec, Anna i Bronisław Świetlak, Bernardyna i Józef Świetlak, Maria i Józef Wilczek, Cecylia i Kazimierz Woźniak, Genowefa i Florian Zamroźniak, Irena i Bronisław Zaremba, Anna i Wendelin Zborek, Anna i Linus Żądlak.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach. Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim. Odznaką Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest medal w kształcie stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE.

Fot. Jakub Wojtyczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.