Startuje licznik gnotków Orawskiego Nikifora

Muzeum Etnograficzne w Krakowie będzie miejscem promocji internetowej witryny poświęconej dorobkowi artystycznemu Karola Wójciaka “Heródka” – rzeźbiarza z Lipnicy Wielkiej.

Stowarzyszenie STOG od kilku miesięcy prowadzi akcję poszukiwania i liczenia rzeźb Karola Wójciaka z Lipnicy Wielkiej, zwanego “Heródkiem”. Na ten moment zliczono 119 obiektów, w tym: 111 rzeźb, 2 deski malowane, troje skrzypiec, 1 falsyfikat. Zostaną one zaprezentowane w internetowym Liczniku Gnotków na stronie herodek.pl, której oficjalny pokaz odbędzie się 20 listopada br. w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli przy Placu Wolnica w Krakowie o godz. 15.30.

Karol Wójciak urodził się w Lipnicy Wielkiej, z którą związany był przez całe życie. Jego najmłodsze lata naznaczyła bieda. Niezrozumiany przez najbliższych sługiwał u ludzi w zamian za schronienie, którym była dla niego stajnia. Zamknięty we własnym artystycznym świecie rzeźbił i grał na skrzypcach. Jego twórczość – genialna w swoim prymitywizmie – stawia go w rzędzie najwybitniejszych polskich twórców „nieprofesjonalnych”. Powszechnie przyjęło się nazywać go “Orawskim Nikiforem”.

Organizatorzy akcji przyznają, że to dopiero początek… Poprzez licznik odbywa się zbiórka eksponatów na potrzeby planowanej monograficznej i pierwszej, tak dużej wystawy dedykowanej Karolowi Wójciakowi Heródkowi. Promowaniem jego twórczości od kilku lat zajmuje się Maja Kubacka, autorka spektaklu teatralnego “Nieudany Krewniak” poświęconego artyście z Orawy oraz inicjatorka obchodów jego 45-lecia, jakie odbyły się w 2014 r. przy współpracy z  podmiotami społecznymi z Lipnicy Wielkiej. Jedną z większych kolekcji rzeźb Karola Wójciaka posiada Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, które eksponowało je na wystawach w latach 1991 i 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.