Poseł poruszył w sejmie sprawę księdza z Orawy


Poseł Edward Siarka wykorzystał tryb oświadczenia poselskiego by z mównicy sejmowej przywołać postać ks. Jana Góralika, proboszcza Podwilka i dziekana Orawy, który poniósł męczeńską śmierć w KL Dachau.

książka
ZOBACZ TAKŻE: Książka o wybitnym kapłanie, społeczniku i męczenniku z Podwilka

Oświadczenie poselskie to formuła wypowiedzi przewidziana w Regulaminie Sejmu RP dopuszczana na zakończenie każdego dnia obrad. To swoista sejmowa publicystyka, w której parlamentarzyści odnoszą się do osobistych doświadczeń i spostrzeżeń, zagadnień historyczne i biograficzne (przeważnie rocznicowe), a także spraw ideowych.

Poseł Siarka przytoczył najważniejsze fakty z życia ks. Góralika, wskazując m.in. na znaczenie podjęcia przez niego pracy duszpasterskiej na Orawie. Podkreślił, że założona przez niego Kasa Stefczyka funkcjonuje do chwili obecnej jako Bank Spółdzielczy w Jabłonce. Wspomniał o niedawnych uroczystościach związanych z kolejną rocznicą jego śmierci i ukazaniem się książkowej biografii.

Przywołanie osoby ks. Jana Góralika w izbie parlamentu wydaje się właściwym uhonorowaniem jego wkładu w budowę społeczeństwa II RP i udziału w męczeństwie narodu polskiego w okresie II wojny światowej. Postawienie kapłana związanego z Orawą w majestacie Rzeczypospolitej, zwraca również uwagę parlamentarzystów na tą część ziem Polski.

 

 

One thought on “Poseł poruszył w sejmie sprawę księdza z Orawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.