Kampania wrześniowa na Orawie – wystawa historyczna w Jabłonce

Wystawa historyczna „Kampania Polska 1939 w dokumencie i na fotografii. Podhale – Orawa – Spisz – Pieniny – Beskidy.” z Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu przyjedzie na Orawę. Od 7 listopada do końca roku będzie można zobaczyć ją w budynku Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce.

Na ekspozycji znalazł się szereg nieznanych i nie publikowanych dotychczas fotografii dokumentujących krwawe zmagania polskich żołnierzy z niemieckim i słowackim agresorem. Temu ostatniemu poświecono dwie tablice, na których można m.in. przeczytać fragment protokołu podpisanego 21 listopada 1939 r. w Berlinie przez Matúša Černáka posła pełnomocnego Republiki Słowacji oraz Joachima Ribbentropa Ministra Spraw Zagranicznych III Rzeszy, na mocy którego, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, Spisz i Orawa zostały wcielone do Republiki Słowackiej. Dokumentowi towarzyszą dwa zdjęcia ilustrujące akt podpisania w.w. protokołu.

Wystawa zawiera jednak jeszcze więcej akcentów dotyczących działań wojennych na Orawie. Zwiedzający mogą zobaczyć materiały ilustrujące wtargnięcie wojsk niemieckich przez Chyżne, Lipnicę Wielką i Głodówkę, łącznie z meldunkami na ten temat strony polskiej. W części poświęconej lotnictwu, nie zabrakło treści o załodze polskiego samolotu, zestrzelonego nad Orawką. We wszystkich tych wypadkach można zapoznać się z nowymi materiałami.

Więcej na jej temat pisaliśmy już we wrześniu: Kampania wrześniowa na Orawie w dokumencie i na fotografii [GALERIA]

7 listopada o godz. 12.00 nastąpi otwarcie wystawy w budynku Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce, gdzie będzie dostępna dla zwiedzających do końca roku. Wernisażowi towarzyszyć będzie promocja książki “W służbie Rzeczypospolitej. Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych” pod redakcją naukową Roberta Kowalskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.