Gospodarze z Orawy wyróżnieni w Czarnym Dunajcu

Oscypek gigant od gospodarzy z Piekielnika i obraz św. Rozalii od parafian z Podszkla – te formy wieńców dożynkowych przyniosły uznanie orawskim sołectwom podczas tegorocznych czarnodunajeckich dożynek.

Święto plonów w Gminie Czarny Dunajec obchodzone są jako tzw. hołdymas – słowo to, oznaczające zakończenie pracy, czy żniw, pochodzi z języka węgierskiego. A właśnie w obszar dawnych Węgier wchodziły orawskie sołectwa, których konkursowe prezentacje zostały w tym roku nagrodzone.

Wśród dużej ilości wsi wchodzących w skład czarnodunajeckiej gminy, w gusta jury szczególnie udało się w tym roku trafić przedstawicielom Piekielnika i Podszkla. Gospodarze z Orawy zdobyli równorzędne pierwsze miejsca w konkursie wieńców dożynkowych. Ponadto podszklańskim gaździnom przyznano nagrodę specjalną w konkursie potraw regionalnych.

Dożynki odbyły się w niedzielę 28 sierpnia, festyn na stadionie w Czarnym Dunajcu poprzedzony został uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej, w której udział wzięli liczni mieszkańcy gminym, samorządowcy i parlamentarzyści.

Dodatkową atrakcją tegorocznej imprezy była wystawa zabytkowych i współczesnych wozów strażackich jednostek z terenu gminy.

Źródło i fot. UG Czarny Dunajec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.