Piekielnicki Św. Jakub Apostoł

Kult św. Jakuba Apostoła nie tylko jako patrona podróżnych, ale i rolników upowszechnił się na Orawie w XVIII wieku. Jego przejawem jest choćby wezwanie kościoła w Piekielniku – miejscowości graniczącej z Podhalem, gdzie widoczne są silne jego wpływy kulturowe.

W 1749 r. w Piekielniku wzniesiony został pierwszy drewniany Kościół. Jego fundatorami byli: Jakub Oskwarek, Zofia Piekielnicka i Tomasz Dziurczak. Ten jednak spłoną ponad sto lat później. W jego miejsce Piekielniczanie postawili nową murowaną już świątynię. Znajdujemy w niej piekielnickiego patrona w obrazie w ołtarzu głównym oraz na witrażu z 1963 r.

Piekielniccy sołtysi posługiwali się dwoma rodzajami pieczęci. Na jednej znajdowało się przedstawienie kwiatów wzrastających z pagórka i korony, od którego wywiedziony współczesny herb wioski. Natomiast druga pieczęć przedstawia stojącego na murawie pielgrzyma-wędrowca, trzymającego w ręce długą laskę i niosącego na plecach batog, pod nim umieszczona jest gwiazda. W otoku napis: SGILLUM. POS. PEKELNIK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.