Orawski folklor na podboju Chin

Próżno szukać na Orawie zespołu regionalnego liczącego kilkadziesiąt osób, tymczasem siedemdziesiątka dzieci przedstawiających orawski folklor to standard w Gorzowie Wielkoplskim, skąd fama sięga nawet Dalekiego Wschodu.

Zespół Mali Gorzowiacy jest jest grupą liczącą ponad 180 osób,a jej siedzibą,jak wskazuje nazwa jest Gorzów Wielkopolski.Prowadzą go Państwo Maria i Krzysztof Szupilukowie. W swoim repertuarze Gorzowiacy przedstawiają folklor z 11-stu regionów Polski. Tańczą również Mazura. W tym bogatym repertuarze znajduje się również region Orawy.

p.txtjhjhvuj
ZOBACZ TAKŻE: Orawa made in China

Podczas tegorocznych obchodów 35-lecia zespołu, w koncercie jubileuszowym na scenie tańczyło i śpiewało 68 osób w strojach Orawskich ! Wszystko zaczęło się 16 lat temu kierownictwo Gorzowiaków zwróciło się do Eugeniusza Karkoszki z prośbą o podjęcie się nauczania w ich zespole folkloru orawskiego. Od tego czasu muzyk z Lipnicy Wielkiej systematycznie odwiedza grupę, pilnując aby nasze tańce, muzyka i śpiew były wykonywane zgodnie tradycją naszego regionu.

Folklor Orawski w tym zespole jest zrobiony i przedstawiany z wielką pieczołowitością i poprawnością, zarówno pod kątem tańców, śpiewu, muzyki,czy nawet gwary. I to nawet do tego stopnia,że publiczność często po występach stanowczo twierdzi,że ten zespół nie może pochodzić z Gorzowa, tylko jest skądś z Orawy. – ocenia Eugeniusz Karkoszka

Orawa na tyle spodobała się Małym Gorzowiakom, że stała się jednym z głównych punktów ich repertuaru. Wystarczy tylko powiedzieć, że w przeciągu ostatnich dwóch lat z naszymi tańcami odwiedzili, pomijając państwa Europejskie min. w Chinach i Indonezjii.

Więcej na temat tego zespołu można poczytać na stronie internetowej z zakładką poświęconą Orawie [LINK].

2 thoughts on “Orawski folklor na podboju Chin

 • 13 czerwca 2016 at 16:40
  Permalink

  Dziękujemy bardzo za zamieszczenie artykułu. Jest nam niezmiernie miło, że nas tam, pod Babią Górą usłyszeliście i zobaczyliście. Gienie Karkoszka, mojemu przyjacielowi i wielkiemu nauczycielowi Orawy składam serdeczne podziękowania i nisko się kłaniam 🙂 Maria Szupiluk Dyrektor Artystyczna ZTL “Mali Gorzowiacy”

  Reply
 • 11 czerwca 2016 at 11:23
  Permalink

  Na Orawie jest zespół regionalny liczący kilkadziesiąt osób 😉 są to Małolipnicanie

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.