Z ziemi włoskiej do Polski. Orawianie w bitwie o Monte Cassino.

Życiorysy walecznych Orawian biorących udział w bitwie o Monte Cassino przypomniał Robert Kowalczyk na łamach Mojej Orawy. W kolejną rocznicę zwycięstwa polskiego oręża, wracamy do tych postaci.

Ignacy Tworzyk ur. 19 września 1919 r. w Lipnicy Wielkiej. Jako młodzieniec służył u Żyda w Czarnym Dunajcu. Wybuch wojny zastał go w drodze do Nowego Targu. Przed Niemcami uciekał na wschód. Po agresji sowietów na Polskę 17 września, przekroczył granicę z Rumunią. Do 1940 r. przebywał w obozie dla internowanych na Węgrzech. Gdy na Bliskim Wschodzie rozpoczęto formowanie Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich przedostał się do Syrii i 3 czerwca 1940 r. wstąpił w szeregi Armii Polskiej. Walczył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich

Eugeniusz Moniak ur. 9 maja 1914 r. w Zubrzycy Górnej. Gdy wybuchła II Wojna Światowa odbywał zasadniczą służbę wojskową. Brał udział w kampanii wrześniowej. Dalszy jego szlak bojowy nie jest dokładnie znany. W 1940 r. znalazł się w szeregach `Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Walczył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich, w 4 Batalionie Strzelców w stopniu Kaprala.

Ignacy Tworzyk
Ignacy Tworzyk
Eugeniusz Moniak
Eugeniusz Moniak

Losy obu Orawian sprzęgły się ze szlakiem bojowym Armii Polskiej, która poprzez walki z Niemcami we Włoszech biła się o niepodległość Polski. Od przybycia do Syrii życiorysy Ignacego i Eugeniusza potoczyły się tym samym torem zdarzeń. Obaj walczyli w 3 Dywizji Strzelców Karpackich i brali udział w bitwie o Tobruk. W końcu wzięli udział w bitwie o Monte Cassino.

Eugeniusz Moniak poległ 17 maja – dzień przed kapitulacją oddziałów niemieckich. Spoczywa na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino w kwaterze 3-C-6. Biało-czerwony sztandar zatknięty na gruzach klasztoru, z którego bronili się Niemcy zobaczył jeszcze Ignacy Tworzyk, który służył następnie w 6 Batalionie Strzelców. Jako starszy strzelec brał udział w bitwach o Loretto i Ankonę. Zginął w okolicach Senigalii. Postrzelony w czasie patrolu zmarł w szpitalu 6 czerwca 1944 r. Spoczywa na cmentarzu w Loretto.

Udział Orawian w bitwie o Monte Cassino w sposób symboliczny oddaje zawiłe losy ich ojczystych stron. Po przeciwnej stronie barykady w walkach o klasztorne wzgórze stał Antoni Nidzielak z Podwilka służący w słowackim Korpusie Technicznym ustawionym w czasie bitwy na tyłach frontu Linii Gustawa. Zginął w czasie bitwy.

Więcej na temat życiorysów Orawian walczących w szeregach Armii Polskiej w bitwie o Monte Cassino można przeczytać w artykułach Roberta Kowalczyka w najnowszym numerze Mojej Orawy (2014/1).

One thought on “Z ziemi włoskiej do Polski. Orawianie w bitwie o Monte Cassino.

  • 18 maja 2016 at 23:46
    Permalink

    Zawsze wieczorem modlę się o beatyfikację sługi Bożego ks. MACHAYA F. I proszę o wsparcie i opiekę i czuje jego wstawiennictwo.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.