Orawa mało aktywna społecznie

W maju b.r. ukazał się ranking gmin aktywnych społecznie. Jednostki w których mieszkają Orawianie wypadły dość blado. To wina urzędników, czy raczej wynik zbyt małego zaangażowania obywateli? Co mamy do nadrobienia?

Ranking przygotowały serwis “Moja Polis” oraz pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Jego autorzy zbadali które gminy wspierają organizacje pozarządowe, gdzie działa najwięcej fundacji i stowarzyszeń, gdzie odbywa się najwięcej zbiórek publicznych oraz mieszkańcy, których samorządów chętnie głosują w wyborach.

Ranking został przeprowadzony w pięciu kategoriach gmin: wiejskich, miejsko-wiejskich, małych miast (do 50 tys. mieszkańców), średnich miast (50-100 tys. mieszkańców) oraz dużych miast (powyżej 100 tys. mieszkańców). Do sporządzenia rankingu posłużył system punktowy. Każda z gmin mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów, po 35 w kategorii “frekwencja wyborcza” i “sektor pozarządowy”, po 15 w kategorii “wspierający samorząd” i “oddolne inicjatywy”.

Tytuł najbardziej aktywnej społecznie gminy wiejskiej otrzymało Mielno. Wszystkie gminy orawskie i orawsko-podhalańskie uplasowały się w rankingu na miejscach “gorszych od przeciętnej”. Co to oznacza? Sprowadzenie tych wyników wyłącznie do negatywnej oceny gminnych urzędów mogłoby być pewnym nadużyciem, bowiem aż trzy na cztery z kryteriów odnoszą się raczej do zaangażowania ich mieszkańców. Być może bardziej celną byłaby refleksja o nie dość rozwiniętym społeczeństwie obywatelskim w naszym regionie, które jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania demokracji i motorem napędzającym rozwój instytucji samorządowych.

Bez tytułu

Już powierzchowny rzut oka na mapę rankingową pozwala zauważyć, że Orawa nie odstaje od ogółu wyników szerokiego Podhala, gdzie lepiej prezentują się jedynie ośrodki takie jak Zakopane, Nowy Targ, czy Rabka. Sytuacja lepiej wygląda, nawet na wsiach, w rejonach położonych bliżej centrum województwa.

Gmina Lipnica Wielka najwyższą na Orawie pozycję w zestawieniu, zawdzięcza wynikowi w pierwszym z badanych wymiarów, dotyczącym frekwencji w wyborach z 2014 i 2015 r. W kategorii, gdzie punktowano ilość organizacji pozarządowych najlepiej wypadła Gmina Czarny Dunajec, a jeśli idzie o wsparcie dla tego typu podmiotów, z Czarnym Dunajcem zrównała się Gmina Jabłonka. Ta ostatnia w statystycznym ujęciu wybiła się ponad wyniki sąsiadów w liczbie przeprowadzonych zbiórek publicznych.

Bez tytułu2

Pełny tekst rankingu

Źródło i fot.: mojapolis.pl; PAP

6 thoughts on “Orawa mało aktywna społecznie

 • 1 czerwca 2016 at 13:36
  Permalink

  Mało pieniędzy jest przeznaczanych przez gminy na działalność społeczna, ale to się zmieni bo Wójt Roku przecież dołoży bo może dodać środków do puli dla organizacji, w końcu tytuł zobowiązuje.Czego się nie robi dla wiernego ludu-da się da 😉

  Reply
 • 1 czerwca 2016 at 13:17
  Permalink

  Dyktat nie lubi jakby ktoś zaświecił obok gwiazdy. Ma być jeden gwiazdor i dość reszta zależna od niego.

  Reply
 • 31 maja 2016 at 13:43
  Permalink

  Niestety nie jest to do końca prawda a jedynie statystyka; gminy wspierają organizacje często w sposób ukryty nie mogąc bezpośrednio

  Reply
  • 1 czerwca 2016 at 08:46
   Permalink

   Statystyka jest zimna i wyrachowana, dlatego nie oddaje prawdy. W bardzo wielu przypadkach organizacje pozarządowe istnieją dzięki woli dobrych ludzi i ich pomocy, ale mało kto o tym wie.

   Reply
  • 1 czerwca 2016 at 13:27
   Permalink

   Bajki to dzieciom opowiadaj-mogą, mogą- ogłaszają konkurs ofert co roku dla potrzebujących stowarzyszeń, organizacji. Wystarczy tam CHCIEĆ dołożyć środków, ale to trzeba aby radni chcieli więcej pieniędzy przesunąć i rozdać organizacjom, a nie patrzyli na dyrygenta to by było. Szkoda, że wolą pomniki stawiać, tak głosują jak dyrygent pokazuje. Gdyby CHCIELI to kupa organizacji by spożytkowała kasę, ale wolą co wolą

   Reply
  • 1 czerwca 2016 at 13:41
   Permalink

   Uwierz może dofinansowywać, nikt nie oczekuje pełnego finansowania bo to by się mijało ze społecznym działaniem, ale może więcej przeznaczać na dofinansowanie

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.