Kard. Dziwisz poświęci kościół w Lipnicy Małej

W sobotę 21 maja br. w Lipnicy Małej odbędzie się konsekracja kościoła parafialnego. Uroczystej Mszy świętej o godz. 17.00 przewodniczyć będzie ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. W obrzędzie zastrzeżonym dla biskupa, dokonywane jest namaszczenie wewnętrznych ścian budowli w dwunastu miejscach.

Rozpoczęcie budowy nowego kościoła w Lipnicy Małej
Rozpoczęcie budowy nowego kościoła w Lipnicy Małej

Parafia św. Stefana w Lipnicy Małej liczy prawie sto lat. Powstała w 1919 r. Pierwszą świątynią w której modlili się Lipniczanie był drewniano-kamienny kościółek powstały z rozbudowanej w XVIII w kaplicy. W 1933 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła, niestety na miejscu rozebranej w tym celu starej świątyni. Budowę ukończono w roku 1941. Przez kolejne 75 lat świątynia była ciągle rozbudowywana, wyposażana i upiększana. Proces ten w XXI wieku wieńczy uroczystość konsekracji.

ZOBACZ TAKŻE: Dawno temu w Lipnicy Małej

ZOBACZ TAKŻE: Skarb utracony Lipnicy Małej

Pierwszy raz w historii konsekracja orawskich świątyń miała miejsce w 1715 r. Wówczas najstarsze drewniane kościoły święcił bp Łukasz Natalis.

ZOBACZ TAKŻE: 300 lat od zakończenia orawskiej rekonkwisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.