Orawskie Krokusy

Krokusy – ich pojawienie się zwiastuje pewne nadejście wiosny, którą w ostatnich dniach czuć na Orawie w całej pełni. Zwiastuny cieplejszych dni, w obiektywie aparatu uchwycił dla nas Andrzej Habina. Poza samymi kwiatami sfotografowanymi w okolicach Chyżnego, Czymchowej i Witanowej, zachwyca widok na potężne góry.

Krokus, zwany również także szafranem kwitnie wczesną wiosną. Jego odmiana szafran spiski jest rośliną chronioną. Od 1946 r. była to ochrona ścisła, lecz w 2014 r. przeszła w formę częściową, bowiem paradoksalnie, objęcie terenów występowania krokusa spiskiego ochroną przyczyniło się do zmniejszania jego populacji. Wskutek zniesienia pasterstwa i koszenia polan zmieniły się niekorzystnie dla krokusa warunki życia: zanikło naturalne, systematyczne nawożenie polan odchodami zwierząt, ponadto krokus jest zagłuszany przez wyższą roślinność trawiastą. Aby temu zapobiec, parki narodowe rozpoczęły systematyczne koszenie niektórych polan, przywrócono też na niektórych wypas kulturowy.
Krokus ma też swój kontekst kulturowy. Według mitologii greckiej Krokos (Crocus) był młodzieńcem, który został zamieniony w szafran (krokus). Kwiat jest też symbolem trzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.