Konkursy na Najpiękniejszy Orawski Moj

Wielkimi krokami zbliża się maj, a wraz z jego początkiem przychodzi czas gdy w przestrzeni Orawy pojawią się unikalne w skali kraju tzw. Moje. Samorządy zachęcają do kultywowania tradycji organizacją konkursów z nagrodami.

Na wstępie kilka słów wyjaśnienia należy się czytelnikom spoza Orawy. Stawianie moi jest starą orawską tradycja polegająca na tym, że kawaler chcący przypodobać się wybrance serca, stawiał przed jej domem odpowiednio przygotowany i ozdobiony moj, czyli wysoką jodłę z obraną skorupą drzewa i przybraną wstążkami jego koroną. Moj pod domem dziewczyny oznaczał jej powodzenie u chłopców. Zaś w sensie utylitarnym była to po prostu okazja do spotkania się, czy pokazania fantazji i zaradności kawalera, który musiał do całego przedsięwzięcia się przygotować, zorganizować współpracującą z nim grupę. Moj stawiany jest w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, zaś jego ścięcie następuję w dzień Zielonych Świątek. Dokonuje się to w odpowiednim anturażu, z udziałem kapeli. Tradycyjnie dziewczyna przygotowywała poczęstunek i napitek. Potem przychodziła pora na tańce przy których ścięte drzewo płonęło już w ognisku.

Tradycja czasów przedchrześcijańskich równie popularna była zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie Orawy. Gdy u końca XX w. wyraźnie zanikała, z początkiem nowego stulecia nagle odrodziła się z nową siłą. Niemała w tym zasługa dorocznych konkursów organizowanych w Gminie Jabłonka i Lipnica Wielka

W Gminie Jabłonka warunkiem przystąpienia do Konkursu jest dostarczenie do biura Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce zgłoszenia zamiaru stawiania moja zgodnie z dawną orawską tradycją. Należy je składać do dnia 29.04.2016 r. Telefon kontaktowy (18) 26 524 04 wew. 23

Ocena moi przez komisję przeprowadzona zostanie 1 maja. Wręczenie nagród nastąpi  w dniu 3 maja  roku podczas Przeglądu Orkiestr Dętych w Jabłonce.

Szczegółowy regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępna jest na stronieOrawskiego Centrum Kultury.

W Gminie Lipnica Wielka warunkiem przystąpienia do Konkursu jest dostarczenie do biura  Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej lub sołtysa danego sołectwa wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszenia do dnia 28 kwietnia 2014 r.

W regulaminie konkursu w Lipnicy Wielkiej znalazł się zapis dotyczący ważnego elementu kawalerskich podchodów polegających na uprzykrzaniu życia konkurentom:

Nie wolno Moja odbierać siłą. Wolno go zabrać (ukraść) tylko wtedy, gdy nie jest pilnowany, i tylko w nocy z 30 kwietnia na 1 maja – kiedy świta podcinanie już nie powinno mieć miejsca.

Szczegóły na stronie: lipnicawielka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.