Zdrowe dziecko bez tabletu. Konferencja o wychowaniu dzieci w Lipnicy Wielkiej

W dniu 14 marca 2016 r. w  Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbyła się konferencja naukowa wraz z warsztatami dla nauczycieli i rodziców, poświęcona roli czynników zewnętrznych na rozwój dziecka.
Spotkanie to zostało zainicjowane przez dyrekcję i logopedę ZSO w Lipnicy Wielkiej – Szkołę Podstawową nr 2 im. J. i E. Mików we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Rabce Zdroju oraz Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom z Całościowymi Zaburzeniami Rozwoju w Tenczynie.
Wykłady i warsztaty prowadzone były przez przedstawicieli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Rabce Zdroju. Obecna była również wizytatorki z Kuratorium Oświaty.
W poruszanych tematach wybrzmiało kilka prawd dotyczących wychowania, które dla niektórych rodziców mogą okazać się trudne – nie przez ustalenie nowych metod, ale zachowanie tych tradycyjnych.
Mówiono m.in. o znaczeniu kontaktów dziecka z drugim człowiekiem, dzięki czemu rozwija się jego mózg. Podkreślono, że dziecko uczy się języka z wypowiedzi żywych ludzi a nie z komputera czy telewizji. W ogóle nawet kilkuletnie dziecko powinno być odcięte od nowinek technologicznych, które łatwo i chętnie opanowuje, ale te, również poprzez programy edukacyjne, niszczą rozwój mózgowy małego człowieka. Zamiast tego dziecko powinno poznawać świat za pomocą wszystkich zmysłów. 

Ponadto więź emocjonalna z dzieckiem może być zbudowana tylko poprzez poświęcenie mu czasu i uwagi, konsekwencja w wyznaczaniu granic, oraz dostrzeganie i rozmowa o dobrych i złych stronach.

Źródło i fot. UG Lipnica Wielka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.