Szczypiorniści grają, żeby uczcić pamięć nauczycieli.

Entuzjaści piłki ręcznej po raz kolejny będą świadkami zaciętej rywalizacji pomiędzy drużynami z Orawy i z Grodkowa. 5 marca 2016 – sobota – odbędzie się VI Memoriał w Piłce Ręcznej Pamięci Nauczycieli Wychowania Fizycznego w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Jabłonce.

 

W naszym regionie piłka ręczna z roku na rok jest popularniejsza, a to wydarzenie odgrywa ważną rolę dla sympatyków tej dyscypliny sportowej. Osobą, która szczególnie przysłużyła się dla rozwoju tego sportu na Podhalu i Orawie, jest śp. Zdzisław Galik. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku reprezentował barwy GKS Grodków. Z Opolszczyzny przeniósł się na Orawę i podjął pracę jako nauczyciel matematyki w LO w Jabłonce. Dalej kontynuował swoją pasję – był trenerem między innymi drużyny seniorskiej Gorców Nowy Targ i męskiej drużyny SKR Orawa Jabłonka, która występowała w rozgrywkach ligowych.

Po nagłej śmierci w 2010 r. jego wychowankowie i pasjonaci piłki ręcznej wpadli na pomysł, aby zorganizować wydarzenie upamiętniające lubianego nauczyciela. Zwołano Komitet Pamięci Zdzisława Galika, który wspólnie z Urzędem Gminy Jabłonka zorganizowali turniej sportowy w ulubionej dyscyplinie trenera, jaką jest właśnie piłka ręczna. Niestety w kolejnych latach Orawa pożegnała emerytowanego wychowawcę Józefa Machaja oraz współorganizatora jak i uczestnika Memoriału w latach 2012 – 2014 Marka Madeję. Jak co roku, zanim drużyny rozpoczną rozgrywki, udają się na groby zmarłych nauczycieli, aby złożyć kwiaty.

ZOBACZ TAKŻE: Nauczyciele W-Fu, którzy zachęcają do sportu nawet po śmierci

 

Zdjęcie zrobione w Grodkowie w 1989r. Drużyna Olimp Grodków (zielone koszulki) i SKR Orawa Jabłonka (fioletowe koszulki).

W organizowanych turniejach bierze udział zaprzyjaźniona drużyna KWS Grodków, która w tym roku będzie obchodzić swoje 20-lecie działalności. Od czterech lat są organizatorem Grodkowskiego Festiwalu Piłki Ręcznej, który skupia niemal 30 polskich i zagranicznych drużyn. Bierze w nim udział również drużyna z Orawy.. W VI Memoriale zagrają cztery drużyny w kategorii męskiej: KWS Grodków, ZS Jabłonka, Wielka Rodzina Piłki Ręcznej Paniak i Orawa Handball Team. W klasie kobiet mecze rozegrają: Gwiazdozbiór, ZS Jabłonka i Gimnazjum Jabłonka. Meczem otwierającym będzie rywalizacja nauczycieli ze strażakami z OSP Jabłonka.

To wydarzenie, oprócz najważniejszego faktu jakim jest pamięć o ważnych osobistościach, jest również dowodem na to, że młodzi ludzie na Orawie posiadają swój temperament. Ich  czynny udział i zaangażowanie rokrocznie nadaje kształt temu wydarzeniu.

Barbara Knapczyk


ZOBACZ TAKŻE: Piłka ręczna na Orawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.