Prezydent Wałęsa na Orawie

9 grudnia 1995 r. Orawę po raz drugi w historii odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Tuż po wyborach prezydenckich wizyta Wałęsy elektryzowała jego przeciwników i zwolenników. Ważniejsze jest jednak to, że obecnością majestatu głowy państwa na orawskiej ziemi uczczona została 75. rocznica powrotu Orawy i Spisza do Polski.

Mimo przegranych wyborów prezydenckich w listopadzie 1995 r., Lech Wałęsa jeszcze do 22 grudnia sprawował urząd głowy państwa. Przy okazji pobytu w Nowy Targu i Czarnym Dunajcu, zdecydował się pojechać również na Orawę. Prezydent odwiedził najpierw mury Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce, gdzie odpowiadał na pytania młodzieży. Następnie w Remizie OSP w Jabłonce odbyło się ogólne spotkanie z mieszkańcami Orawy.

Wieczorem głowa państwa udała się jeszcze do Lipnicy Wielkiej, by tu złożyć kwiaty w miejscu spoczynku orawskiego działacza narodowego Piotra Borowego. Miało to swój symboliczny charakter, gdyż kiedy 66 lat wcześniej, dokładnie 17 lipca 1929 r. Prezydent II RP Ignacy Mościcki odwiedził Orawę, to witał go właśnie Piotr Borowy. Tym razem Prezydent III RP złożył kwiaty na jego grobie. Tym też akcentem uczczona została 75 rocznica powrotu Orawy i Spisza do Polski.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Mościcki na Orawie

Lech Wałęsa otrzymał w prezencie m.in. wydania pism ks. Infułata Ferdynanda Machaya i Piotra Borowego. Prezydent dziękując za gościnę powiedział, że gdy będzie mieć więcej czasu wróci na Orawę by uczyć się tu patriotyzmu.

ZOBACZ TAKŻE: “Liczymy na Orawian!” ś.p. Prezydent prof. Lech Kaczyński na Orawie

2 thoughts on “Prezydent Wałęsa na Orawie

 • 25 lutego 2016 at 07:07
  Permalink

  pamiętam ten dzień z życia liceum

  Reply
 • 25 lutego 2016 at 07:00
  Permalink

  W kronice trzeba dopisaç kolaborant sługus SB
  .

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.