Orawskie pastorałki

Rozpoczął się czas kolędowania, warto zatem do rodzinnego repertuaru wprowadzić melodie typowo orawskie. By zachęcić do tego Was, drodzy Czytelnicy, przywołujemy krótki fragment omówienia autorstwa Marcina Kowalczyka z płyty “Orawskie pastorałki”
Geneza orawskich pastorałek

Orawskie pastorałki wpisane są oczywiście w chrześcijańską tradycję tego regionu. Dawniej były jednym z najważniejszych świątecznych elementów. trudno było sobie wyobrazić orawską chałupę bez ich śpiewu. Brzmiały one przed pasterką, w długie zimowe wieczory, wreszcie śpiewali je kolędnicy. Pastorałki górnoorawskie nawiązują tematyką do pasterstwa, łącząc w ten sposób religijne, bożonarodzeniowe motywy ze świeckimi. odnaleźć można w nich tak zwany ludowy realizm ukazujący naturalność pasterskiego życia. Pasterz w orawskich pastorałkach żyje zazwyczaj beztroskim życiem, pełnym wesołych i komicznych przygód, śpiewu, tańca i muzykowania.
http://www.kurierorawski.pl/2013/12/dawne-jaseka-z-orawki.html
Pasterze z jasełek z Orawki
Orawscy pasterze

Atrybutami pasterzy przewijającymi się bardzo często w pastorałkach są ludowe instrumenty: piszczałki, basy, trąbity, skrzypce. Odnajdujemy w nich wiele realiów z życia orawskich wsi, wiele wątków zaczerpniętych z codziennych obrazów dawnej Orawy.


Melodia orawskiej pastorałki

Motywy muzyczne orawskich pastorałek wywodzą się z ludowej tradycji karpackiej melodyki. Wiele pieśni bożonarodzeniowych z tego regionu posiada elementy podobne czy wręcz takie same jak pochodzące z sąsiednich obszarów etnograficznych. Jest to pozostałość po pasterskich tradycjach wołoskich.

Orawskie pastorałki cechuje prostota, ale równiez bardzo piękna, łagodna, spokojna melodyczność. Należy także podkreślić, mimo wielu wspólnych motywów z całą twórczością ludową Karpat, niezwykłą poetyczność tych pieśni, polegającą na ich subtelności i wrażliwości.


Orawska pastorałka w XXI wieku

Dziś orawska pastorałka jest nadal śpiewana, choć już staromodne melodie zanikają.Możemy je usłyszeć na corocznych przeglądach kolędniczych, jasełkach niekiedy przy wspólnym orawskim kolędowaniu, ale coraz rzadziej w naszych domach. W dobie mass mediów, gdy promuje się kulturę masową, ujednoliconą, oderwaną od tradycji i wartości estetycznych, powinniśmy troszczyć się o orawską kulturę, która tworzą między innymi przepiękne, staromodne pastorałki.
Muzyka:
Władysław Antałczyk – śpiew skrzypce
Eugeniusz Karkoszka – śpiew, skrzypce
Grzegorz Kocur – śpiew, basy
Marcin Kowalczyk – śpiew, skrzypce, dudy, piszczałki, heligonka, altówka
Robert Kowalczyk – śpiew, skrzypce
Ludwik Młynarczyk – śpiew, skrzypce, listek 
Śpiew Dziewcząt:
Monika Janowiak, Karolina Kowalczyk, Maria Mikłusiak,
Małgorzata Paplaczyk, Sylwia Pastorczyk, Lidia M. Trindade

Więcej o płycie przeczytaj tutaj.

One thought on “Orawskie pastorałki

  • 31 grudnia 2013 at 01:09
    Permalink

    "Orawskie pastoralki" to jedna z moich ulubionych plyt swiatecznych, zaraz po tej numer jeden "Z Bozego Narodzenia", pierwsza pastoralka pt "Pasli pasterze woly" to totalny odlot!!!! zwaszcza gdy wlaczy sie na caly regulator 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.