M. Korkuć: Agresja słowacka to nie był wojenny epizod. Okupacja słowacka trwała przez cały okres wojny

Po zakończeniu wojny obronnej Polski, podobnie jak Niemcy w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, Słowacy zorganizowali własną defiladę zwycięstwa w Zakopanem – przypomnieniem tego mało znanego faktu serwis dzieje.pl upowszechnia wiedzę na temat słowackiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r.

W artykule zawierającym szerszy opis relacji polsko-słowackich z okresu wojny serwis przytacza wypowiedzi historyka Instytutu Pamięci Narodowej Macieja Korkucia, z wywiadu udzielonego dla PAP.

„Agresja słowacka to nie był wojenny epizod. Okupacja słowacka trwała przez cały okres wojny w latach 1939-1945. Prawdziwą nagrodą od Hitlera za udział w wojnie były oficjalnie przekazane Słowakom 21 listopada 1939 roku terytoria polskiego Spisza i Orawy – mówił Korkuć.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecko-słowacka agresja na Polskę

„Oprócz bezpośredniego uderzenia na Polskę, Słowacy udostępnili Niemcom możliwości ataku ich jednostek od południa, co zwiększało kleszcze, w jakie Polska została wzięta” – wyjaśnił historyk.

Wspomniano o represjach wobec polskiego duchowieństwa na zajętych przez Słowację terenach, czy choćby o pozbawieniu ludności polskich książeczek do nabożeństwa. „Aby akcja przebiegała skuteczniej użyto podstępu. Ogłoszono zbiórkę książek w celu rzekomego przekazania ich polskim jeńcom wojennym” – opowiadał Korkuć.

Zdaniem historyka, Słowacja współpracowała także w realizacji Holokaustu. „W 1941 roku Słowacy przyjęli ustawy antyżydowskie. Utworzono cztery obozy przejściowe pilnowane przez funkcjonariuszy słowackiej Hlinkowej Gardy wspieranej przez instruktorów z SS. Deportowano ok. 70 tys. Żydów. Zdarzało się, że słowackie formacje również bezpośrednio likwidowały Żydów – obywateli polskich, na terenach okupowanych. Tak było chociażby w Zubrzycy Górnej, skąd 2 czerwca 1943 r. słowaccy funkcjonariusze wywieźli kilka rodzin – w sumie 20 osób narodowości żydowskiej” – mówił Korkuć.

Przypomniano też pozytywne akcenty historii Słowacji okresu II wojny światowej, do których zaliczyć należy działania ambasadora Słowacji Ladislava Szathmarýego, który chciał zapobiec agresji jego kraju na Polskę. „To najpiękniejsza postać tego czasu po stronie słowackiej” – przekonuje historyk z IPN.

Z całym artykułem można zapoznać się na stronie: dzieje.pl

***

Dzieje.pl to ogólnodostępny portal historyczny realizowany przez PAP wspólnie z Muzeum Historii Polski pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serwis dokumentuje najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski oraz przemiany polityczne od roku 1918 do 1989.

2 thoughts on “M. Korkuć: Agresja słowacka to nie był wojenny epizod. Okupacja słowacka trwała przez cały okres wojny

 • 9 września 2015 at 12:32
  Permalink

  Przynajmnej Islamu ne wpuscili do siebie .Nie to Co porzadni polacy.

  Reply
 • 7 września 2015 at 09:46
  Permalink

  Słowacy zawsze byli i są fałszywi

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.