Nauczyciele W-Fu, którzy zachęcają do sportu nawet po śmierci

W szczególnym, dorocznym turnieju w piłce ręcznej, młodzież upamiętnia zmarłych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy zaszczepiali wśród nich sportową pasję. Kim byli dzisiejsi patroni memoriałowych rozgrywek?

Po śmierci Zdzisława Galika w 2010 r. grupa zapaleńców postanowiła uczcić pamięć lubianego i cenionego nauczyciela, organizując turniej sportowy w piłce ręcznej – jego ulubionej dyscyplinie. Kolejne lata przyniosły imprezie stałe miejsce w kalendarzu. Niestety był to również czas następnych pożegnań – odeszli: emerytowany wychowawca Józef Machaj i czynny pedagog Marek Madeja. Na ich grobach zapłoną świece przed kolejnymi rozgrywkami.

Zdzisław Galik i Józef Machaj podczas partii szachów nad rzeką.

Zdzisław Galik – urodzony w Głębocku na Opolszczyźnie 21 kwietnia 1946 roku. Tam ukończył szkołę podstawową i uczęszczał do grodkowskiego liceum. Zdzisław Galik był bardzo znanym i lubianym zawodnikiem, nauczycielem i działaczem szczypiorniaka, niezwykle zasłużony dla rozwoju i popularyzacji tej dyscypliny sportu na Podhalu i Orawie. Swoją fascynację i miłość do piłki ręcznej wyniósł z okresu gdy w latach 60. i 70. ubiegłego wieku reprezentował barwy GKS-u Grodków. Przeniósł się na Orawę z żoną Marią 1974 roku , gdzie podjął pracę jako nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Jabłonce. Tam też kontynuował swoją pasję , najpierw jako trener szkolnej drużyny dziewcząt, później trener drużyny seniorskiej Gorców Nowy Targ, a w latach 90 tych trener i kierownik drużyny męskiej SKR Orawa Jabłonka. Od początku lat 80 tych zajął się sędziowaniem meczy ligowych piłki ręcznej. Zmarł nagle 5 stycznia 2010 roku w Nowym Targu.

Józef Machaj urodził się 17 stycznia 1947r. w Jabłonce Matonogi, gdzie ukończył szkołę podstawową. Dalszą naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Jabłonce oraz na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W 1971r. rozpoczął pracę jako nauczyciel najpierw w Szkole Podstawowej Nr 1 w Jabłonce, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Jabłonce, w którym pracował aż do przejścia na emeryturę w 2003r. Uczył przede wszystkim wychowania fizycznego, ale był również wychowawcą i organizatorem różnych zajęć i imprez sportowych. Zmarł 29 marca 2012r. w Nowym Targu.

Marek Madeja urodził się 12 stycznia 1965 r. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce (1987-2000) i Gimnazjum im. ks. Ferdynanda Machaya w Jabłonce (2000-2014). Zawodnik drużyny piłki ręcznej w klubie SKR Orawa Jabłonka (1988-1999) oraz drużyny piłki siatkowej Orawa Jabłonka (1999-2000). Współzałożyciel UKS Niedźwiedzie Orawy. Współorganizator i uczestnik Memoriału w latach 2012-2014. Świetny lekkoatleta, aktualny rekordzista Liceum w rzucie dyskiem. Pasjonat rzeźbiarstwa w drewnie lipowym. Po ciężkiej chorobie zmarł 27 stycznia 2014 r.

3 thoughts on “Nauczyciele W-Fu, którzy zachęcają do sportu nawet po śmierci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.