W Lipnicy Wielkiej wręczono medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”

Medale odbierają Maria i Ludwik Młynarczykowie
for. B. Kowalczyk/ UG Lipnica Wielka [Galeria zdjęć]
W niedzielę 5 października 2014 r. miała miejsce uroczystość Jubileuszu 50 – lecia Małżeństwa mieszkańców Gminy Lipnica Wielka.
 
Złote Gody obchodziło 18 par małżeńskich, które zawarły związek małżeński w 1963 r. i 1964 r.. Byli to: Irena i Andrzej Bandyk, Maria i Feliks Bartos, Irena i Stefan Daniel, Ludmiła i Łukasz Garaj, Róża i Antoni Gąbarczyk, Helena i Karol Janowiak, Małgorzata i Jan Krzyś, Stefania i Stanisław Kubisiak, Emilia i Augustyn Kuliga, Irena i Ludwik Lach, Julianna i Wendelin Martyniak, Emilia i Karol Michalak, Maria i Ludwik Młynarczyk, Stanisława i Eugeniusz Pastwa, Joanna i Florian Stopiak, Teresa i Wilhelm Surowczyk, Irena i Eugeniusz Szpak, Maria i Franciszek Węgrzyn

Uroczystość rozpoczęła się o 11:30 Mszą Świętą odprawioną w intencji
Złotych Jubilatów, podczas której odnowione zostały przysięgi małżeńskie
złożone przed 50 laty.

Następnie w Domu Ludowym nastąpiła
ceremonia wręczenia medali „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. W
imieniu Prezydenta RP Jubitatów odznaczył wójt Bogusław Jazowski. Ksiądz
Proboszcz Zbigniew Zięba wręczył wszystkim parom pamiątkowy krzyż
poświęcony podczas Mszy Św.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

Odznaką Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest medal w kształcie stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE. Przed 1992 rokiem w miejsce monogramu RP był monogram PRL. Medal zawieszony jest na różowej wstążce szerokości 35 mm z pionowym białym paskiem pośrodku szerokości 4 mm.

ZOBACZ TAKŻE: Film o Ludwiku Młynarczyku przygotowany z okazji jubileuszu 55-lecia pracy na Orawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.