Wystawa “Śladami ks. Góralika” otwarta w skansenie w Zubrzycy Górnej

W niedzielę 8 grudnia 2013 r. w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej otwarto wystawę fotograficzną “Śladami ks. Góralika”

Już samo miejsce ekspozycji jest wyjątkowe. Wystawę umiejscowiono w budynku starej plebanii z Podwilka, przeniesionej na teren skansenu przed dwoma laty, która wzniesiona została w 1935 r. przez… ks. Jana Góralika. Tym sposobem Dziekan Orawy po latach powrócił do swojego domu, w sposób symboliczny.
Na wstępie dyrektor skansenu Maria Wachałowicz-Kiersztyn, powitała przybyłych gości, zgromadzonych tak licznie, że niektórzy nie mieszcząc się w sali ekspozycyjnej upatrywali sobie dogodnego miejsca w sieni. Następnie kustosz Jadwiga Pilch przybliżyła zebranym postać ks. Jana Góralika, omawiając ze szczególnym uwzględnieniem założenie Kasy Stefczyka w Podwilku, która z czasem przeniesiona do Jabłonki dała podstawy współczesnemu Bankowi Spółdzielczemu. Kontynuując ten wątek głos zabrał prezes banku Józef Szperlak, który w pełen emocji sposób opowiedział o najbardziej tragicznym okresie życia ks. Góralika, od jego aresztowania 2 września 1939 r. po męczeńską śmierć w KL – Dachau w październiku 1942 r. Przypomniał też, w jaki sposób odkryto dla współczesnych postać dawnego proboszcza Podwilka, podkreślając przy tym rolę Bernadetty Słabej – siostrzenicy kapłana, która przez lata pieczołowicie przechowywała pamiątki po nim. Obecna w czasie wystawy krewna, podziękowała wszystkim za godne uczczenie kapłana i troskę pozostałe po nim ślady, w tym za danie nowego życia budynkowi plebanii.
Zobacz materiał filmowy z wystawy na TV Podhale
Na końcu głos zabrał autor wystawy Łukasz Wiater, który zebrał prezentowane zdjęcia z różnych okresów życia ks. Góralika. W swoim wystąpieniu przedstawił również najnowsze odkrycia dotyczące działalności kapłana na Orawie. Spotkanie zakończyła zapowiedź pojawienia się w najbliższym czasie pełnej biografii ks. Góralika.
Następnie wszyscy zgromadzeni w tym dniu w skansenie udali się do kościoła Matki Bożej Śnieżnej, by uczestniczyć w nabożeństwie Mszy Świętej, odprawionej przez ks. Władysława Pilarczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.